0:00

HCM Roman – Cetate Deva 30-26 (14-15), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Tymoshenkova a închis poarta romaşcană

În zi de mare sărbătoare pentru creștinătate (Ziua Crucii), duminică, HCM Roman a învins pe CSM Cetate Deva cu scorul de 30-26 (14-15), în etapa a patra a Ligii Naţionale feminine de handbal. A fost o zi specială pentru portarul Tymoshenkova, care a prins o formă de zile mari între buturi, dar și pentru căpitanul Carmen Stoleru.

Romașcancele au șansa de a lega trei victorii

Cu destule emoții, în prima repriză, dar cu o repriză secundă aproape perfectă, handbalistele de la Roman au câştigat disputa cu Cetate Deva din etapa a patra a sezonului, partidă disputată în Sala Sporturilor din Roman, duminică, 14 septembrie. Echipa romașcană a fost susținută permanent de publicul romaşcan pe tot parcursul partidei. Romaşcancele, pregătite de Florentin Pera şi Viorel Lazăr s-au impus după un joc echilibrat, cel puţin în prima parte a sa. Mai determinate și mai bine organizate, romașcancele au învins cu 30-26 (14-15), însă jocul n-a fost unul ușor. Gazdele au fost conduse la maximum două goluri diferenţă, dar, pe fondul unei apărări agresive și a unor atacuri nimicitoare, au şi condus cu 7 goluri diferență. Finalul a consemnat o victorie meritată a gazdelor, iar cele 3 puncte au adus formaţia din Roman pe poziţia a cincea, una care poate fi păstrată şi după meciul viitor, de la Constanţa, când Romanul poate lega victoriile din ultimele etape. Carmen Stoleru, autoare a 8 goluri, alături de portarul Viktorya Timoshenkova, cea care a parat, printre altele, două aruncări de la 7 metri, au fost pilonii echipei.

Prima repriză s-a mers cap la cap

Meciul a început sub semnul echilibrului. În minutul 8 se înregistra 4-4. A urmat o perioadă mai bună a romaşcanelor, care, în minutul 19, conduceau cu 10-7. Se anunţa o victorie relativ lejeră a gazdelor, dar, meteahnă veche a românilor, nu a fost chiar aşa, din cauza relaxării premature. Cu Cartaş în postură de principală marcatoare, secondată de Simion, Cetate Deva a înscris de 5 ori la rând şi a preluat conducerea, scor: 10-12 în minutul 25, deşi Pera solicitase time-out la scorul de 10-9. Arbitrajul mureşenilor Nacu şi Rucoi, care au comis destule greşeli, nu i-a lăsat indiferenţi pe cei din conducerea HCM-ului. La pauză, formaţia din Deva era în avantaj, scor: 14-15.

Primarul a apostrofat arbitrii

“Nu pretindem acel 5% despre care se spune că se acordă gazdelor. Vrem să fim arbitraţi corect!”, a spus Laurenţiu Leoreanu, preşedintele de onoare al HCM Roman, în timpul pauzei. Primarul Romanului a stat în spatele terenului în finalul jocului așteptând fluierul de final al arbitrilor, cei care, au arbitrat ceva mai bine după pauză, lăsând faza să curgă și jocul mai liber. Din minutul 35, HCM Roman a preluat, definitiv, iniţiativa, aducându-și aminte că este favorita jocului. Scorul a ajuns la 20-17, după 3 goluri consecutive, între care şi reuşitele Gabrielei Mihalschi, însă faza de apărare a fost punctul forte al echipei romaşcane. O apărare în care Druţu, spre deosebire de alte jocuri, a fost de netrecut, iar siguranța ei a făcut ca toate handbalistele romaşcane să se agațe de fiecare minge, de fiecare fază, aducând formaţia adversă în pragul jocului pasiv. Scorul a început să crească: 24-18, în minutul 46, în urma a 4 reuşite consecutive ale gazdelor. Ca un făcut, pivotul Agrigoroaei a reuşit să înscrie aflându-se cu spatele la poartă, spre deliciul publicului. Cea mai mare diferenţă de scor a fost de 7 goluri, ultima oară în minutul 56: 28-21, moment în care victoria nu avea cum să le mai scape gazdelor. Florentin Pera începuse deja să facă schimbări în formula de joc, astfel, echipa oaspete s-a apropiat la 3 goluri, 29-26, dar Oana Chitacu a înscris în ultima secundă, (gol care a devenit ”specialitatea casei” la Roman), stabilind scorul final: 30-26.

Florentin Pera, nemulțumit de scor

“Aşa cum ne aşteptam, jocul a fost dificil şi echilibrat. În partea a doua, ne-am impus jocul, mai compact în apărare şi cu mai mare atenţie în atac. Ne-am creat un avantaj liniştitor pentru finalul partidei. Mihalschi a revenit şi a confirmat. Va redeveni ce a fost înainte de accidentare şi de operaţie. Aştept mai mult de la anumite jucătoare care au ratat şi au greşit. Puteam câştiga mai clar. Am dat posibilitatea de a juca şi handbalistelor care au stat mai mult pe bancă. Este o victorie foarte importantă, după cea de la Ploieşti. Am încredere că echipa va fi din ce în ce mai bună. Mulţumim suporterilor pentru că au fost alături de noi şi că ne-au ajutat să depăşim momentele grele”, a declarat antrenorul Florentin Pera la finalul partidei.

Mihai STOIAN

HCM Roman: Tymoshenkova, Polocoşer – Stoleru (8 goluri), Băbeanu (7 – 2 din 7 metri), Iuganu (5 – 3 din 7 metri), Mihalschi (4), Toskovic (2), Agrigoroaei (2), Horobeţ (1), Chitacu (1), Druţu, Câlici, Crap.

Cetate Deva: Suba, Poenaru, Miskovic – Cartaş (8 – 2 din 7 metri), Simion (6), Petrinja (4 – 1 din 7 metri), Malac (2), Șovar (2), Din (2), Krnici (1), Stîngu (1), Toth. Antrenor: Grigore Czari.

Aruncări de la 7 metri: 8-5 (transformate: 6-3).

Eliminări temporare: 4-5.

Etapa a 4-a, rezultate tehnice: HCM Baia Mare – Universitatea Neptun Constanţa 36-23 (13-15), HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Ploieşti 27-21(14-12), HC Dunărea Brăila – U Cluj 33-31 (16-17), HC Zalău – Unirea Slobozia 28-24 (14-14). Meciurile SC Mureşul Târgu Mureş – Corona Braşov 18-33 şi CSM Bucureşti – SCM Craiova 28-16, dar Craiova ar putea câștiga cu 10-0 la ”masa verde” deoarece CSM București nu a avut niciun oficial pe banca tehnică.

Etapa viitoare va fi una intermediară, programată joi, 18 septembrie în care HCM Roman va juca la Constanţa. Romașcancele ocupă actualmente locul 5, cu 7 puncte, la 5 puncte de liderul HCM Baia Mare.

Articolul precedentViceprimarul Aurelia Simionică s-a învățat cu drumul de București
Articolul următorAurel Dumitraşcu: „De atâtea ori ai cochetat cu moartea, încât, într-o zi, poate face greşeala de a veni cu adevărat.”