Foto. Adăpost de animale distrus de incendiu

Astăzi, 22 octombrie, la primele ore ale dimineţii, un adăpost pentru animale a fost distrus într-un incendiu, majoritatea animalelor din gospodărie pierind şi ele în flăcări, la Horodnicu de Sus, județul Suceava.

Militarii Detașamentului de Pompieri Rădăuți au intervenit cu două autospeciale de stingere pentru localizarea și lichidarea incendiului, dar la sosirea echipajelor, adăpostul de animale ardea generalizat.

A ars adăpostul de animale, construit din lemn si acoperit cu azbest, pe o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați. Patru animale au murit în incendiu, restul fiind salvate de forțele de intervenție. Flăcările au mai afectat și 30 de baloți de paie și zece metri liniari de gard din lemn.

Potrivit ISU Suceava, cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost efectul termic al curentului electric, generat de un conductor electric defect sau deteriorat.

Din fericire, nu s-au înregistrat victime, iar incendiul a fost lichidat la ora 06,00.

Angela Croitoru

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Zece fete din Girov reprezintă România la Olimpiada Internațională a Tinerilor Pompieri din Cehia

Zece eleve din comuna Girov, județul Neamț, reprezintă România...

Neamț Minoră dată dispărută. Poliția cere sprijinul populației

Polițiștii din Neamț desfășoară căutări pentru găsirea unei adolescente...