Urmări după codul roșu: peste 2800 de nemțeni fără curent electric

Urmări după codul roșu: peste 2800 de nemțeni fără curent electricActualizare: În comunele Brusturi și Păstrăveni din cauza avariilor la rețeaua electrică nu mai funcționează stația de pompare. În consecință, locuitorii celor două comune nu au alimentare cu apă. Apa Serv estimează că în jurul orei 12.00 situația se va remedia.

Știre inițială: Vijelia din noaptea de 5 spre 6 august nu a rămas fără urmări în județ. În jurul orei 23.00, ISU Neamț anunța că 3885 de consumatori din localitățile Timișești, Dumbrava, Plăieșu, Preutești, Pârâul Mare, Ceahlău, Secu, Izvorul Alb, Hangu, Grozăvești, Buhalnita, Ruginești, Potoci, Negrești și Poiana nu erau alimentați cu energie electrică.

În această dimineață, problemele persistă în localitățile Făurei, Izvoru Alb, Hangu, Ruginești, Potoci și Pârâul Mare 2929 de consumatori nu erau alimentați cu energie electrică în jurul orei 08.00.

În Piatra Neamț a fost nevoie de intervenția pompierilor militari pentru degajarea a doi arbori căzuți pe străzile Ana Ipătescu și Dimitrie Ernici.

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Cât însumează restanțele salariale ale magistraților – peste un miliard de euro

Restanțele salariale ale magistraților, suma datorată conform Înaltei Curți...

Botoșani. Muncă de Sisif pentru pompieri la un incendiu produs la o stână din Cristești

Pompierii botoșăneni intervin, de mai bine de patru ore,...

FOTO. Accident pe E85. Au fost implicate două mașini și un autocar

Actualizare: „Ambele persoane au fost monitorizate și ulterior au...

FOTO. Vijelia a cauzat pagube în regiunea de Nord Est. Probleme la Iași și Vaslui

După căldura foarte mare din ultimele 2 zile, în...