Medicii preferă ambulanța în locul elicopterului

elicopter smurd

Conducerea Spitalului Municipal de Urgență (SMU) Roman spune că preferă, în cazul unui pacient aflat în stare gravă, să-l transporte la Iași cu ambulanța decât cu elicopterul. La Roman, la Detașamentul de Pompieri, a fost realizat un heliport, însă o singură solicitare a venit din partea medicilor, pentru o gravidă aflată în stare gravă. Medicul Cătălina Pălăncianu, managerul SMU Roman spune că preferă ca transportul pacienților să se facă cu ambulanța nu numai din cauza costurilor mult reduse, dar și a timpului care, uneori, este în favoarea utilizării autovehiculelor pe patru roți. “Elicopterul se folosește în cazurile în care ambulanța nu poate ajunge într-un timp scurt. Colegii de la Centrul de Primiri Urgențe au făcut o evaluare cu timpul pentru a transporta un pacient de la Roman la Iași, iar cu ambulanța a ajuns mai repede decât cu elicopterul. Până primește avizele, până decolează și până aterizează, plus transportul de la aterizare la clinică durează mai mult decât a parcurge cu mașina cei 80 de kilometri. Pentru noi timpul este important”, a declarat managerul. Și unitatea medicală are șase ambulanțe proprii, însă acestea sunt folosite doar pentru transportul pacienților externați la domiciliu, iar benzina este asigurată din bugetul spitalului. (C.M.)

Autor:

Ultima ora

Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura Neamț

Zilele următoare se anunță dificile din cauza caniculei, temperaturile...

VIDEO. O discuție cu mastrul Florin Piersic la Piatra Fest 2026

Vizita făcută de Florin Piersic la Piatra Neamț pentru...