0:00

Ce-au fost şi ce-au ajuns: Baloteşti a făcut instrucţie cu Ceahlăul – 4 – 1!, ZCH NEWS - sursa ta de informații
Dan NEDELCU

Invincibilitatea teoreticianului italian Simone Mazzali pe banca tehnică a Ceahlăului nu a durat decât două etape. În ultima etapă a turului Ligii a II-a, seria I, pietrenii au pierdut la scor, 1-4, în deplasare, la Baloteşti. Pietrenii ocupă în continuare ultimul loc în serie, cu numai 8 puncte şi vor evolua sâmbătă, 14 noiembrie, în prima etapă din retur, în deplasare, cu Farul Constanţa.

Ceahlăul a terminat turul de campionat în genunchi, după un început slab de joc, la Baloteşti, în care portarul Barna a reuşit în primul sfert de oră să amâne deschiderea scorului. În minutul 20 jucătorii de la Baloteşti aveau să înscrie prin Bâtfoi, care a scăpat singur cu portarul Ceahlăului şi l-a executat printr-un şut plasat, la vinclu. Pe fondul unei replici slabe, Baloteştiul a mai ratat două oportunităţi de a marca, prin Herea, în minutele 34 şi 35, dar şi-a majorat avantajul în minutul 41 prin Gojnea, care a primit o pasă bună de la Bogdan Pătraşcu şi a înscris printr-un şut din marginea careului.

La pauză antrenorul Simone Mazzali n-a schimbat nimic din alcătuirea echipei, dar mijlocaşul Doru Popadiuc a reaprins speranţa în tabăra Ceahlăului, după ce pasa lui ideală în careul gazdelor a fost fructificată de Nedelcu (69), pentru 1-2. A fost, însă, un simplu foc de paie, pentru că în minutul 75 diferenţa de trei goluri în dreptul gazdelor s-a refăcut, graţie golului marcat de Florea, după o gravă greşeală a portarului Barna, care, ieşit să degajeze, a luftat în afara careului. În minutul 80, Baloteştiul a închis tabela, la 4-1, prin golul marcat de Bogdan Pătraşcu din penalty, după un fault al lui Cazan asupra lui Bâtfoi în careu.

În celelalte meciuri s-au înregistrat următoarele rezultate: Gloria Buzău – Farul: 0-0, SC Bacău – Academica Clinceni: 1-2, Rapid CFR Suceava – Dunărea Călăraşi: 1-1, Bucovina Pojorâta – Dacia Unirea Brăila: 0-0. ACS Berceni – Rapid Bucureşti se joacă miercuri 11 noiembrie, de la ora 20.30, întrucât este televizat în direct. (M. STOIAN)

FORMAŢII DE START

Baloteşti: Fulga – C-tin. Dedu, I. Sandu (cpt.), Marciuc, N. Filip, Antoche, Gojnea, Bg. Pătraşcu, Cl. Herea, Buţică, Bâtfoi. Rezerve: Al. Frăsineanu – Lupaşcu, Otincilescu, D. Popa, M. Florea, P. Ioniţă, Flămânzeanu. Antrenor: Stelian Stancu.

Ceahlăul: Al. Barna – V. Călin, Stahie, L. Cazan (cpt.), Margină – Popadiuc, I. Stana, Ştefănescu, Chitoşcă – Căruţă, Nedelcu. Rezerve: Cîmpianu – Masella, V. Cristea, Iovu, Drăghiceanu, Amariei. Antrenor: Simone Mazzali.