Doi bărbați din județul Neamț vor petrece sărbătorile de iarnă în spatele gratiilor, după ce polițiștii au pus în aplicare, pe data de 23 decembrie, mandate de executare a unor pedepse cu închisoarea.
Primul caz vizează un bărbat în vârstă de 41 de ani, din municipiul Roman, condamnat la un an și o lună de închisoare pentru încălcarea ordinului de protecție. Mandatul a fost emis de Judecătoria Roman, iar acesta a fost depistat de polițiștii din cadrul Compartimentului Urmăriri Roman chiar la domiciliul său. Ulterior, bărbatul a fost escortat și încarcerat la Penitenciarul Bacău.
În aceeași zi, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ștefan cel Mare au pus în aplicare un alt mandat de executare a pedepsei închisorii, emis de Curtea de Apel Bacău. Este vorba despre un bărbat de 42 de ani, din localitatea Dragomirești, condamnat la trei ani de detenție pentru săvârșirea infracțiunii de agresiune sexuală în formă continuată. Și în acest caz, persoana condamnată a fost depistată la domiciliu, fiind ulterior escortată și depusă la Penitenciarul Bacău pentru executarea pedepsei.
Denisa POPA



