O gravidă victimă în incendiul de la Zănești

O tânără, în vârstă de 21 de ani, însărcinată în luna a șasea, s-a intoxicat cu fum, în incendiul de la Zănești. Echipajul ambulanței care a ajuns la solicitare a găsit-o leșinată și a preluat-o imediat, transportând-o la UPU Piatra Neamț. După îngrijirile necesare și mai multe investigații medicale, gravida a fost internată în secția ginecologie a Spitalului Județean, pentru ca sarcina femeii să fie monitorizată, un timp.

Potrivit ISU Neamț, incendiul de ieri, 24 octombrie, de la amiază, care a distrus trei gospodării, a pornit de la un coș de fum deteriorat. Proprietarul a rămas fără mai multe magazii, bucătăria de vară, acoperișul casei, mobilă și bunuri din casă. De la acesta, focul a ajuns rapid, ajutat de vântul puternic, și la alți doi vecini, care au pierdut în foc magazii și 10 tone de fân. (C.I.)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

MAI avertizează: mesaj RO-Alert fals, distribuit pe rețelele sociale

Ministerul Afacerilor Interne atrage atenția asupra unui mesaj fals,...

FOTO. Neamț. Accident în comuna Ștefan cel Mare – o persoană a fost rănită

Un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane...

ANM: Moldova sub cod portocaliu de vânt puternic

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza și...

Botoșani. Bucătărie distrusă de foc – proprietarii au scăpat cu viață

Un puternic incendiu s-a produs în zorii zilei de...