Un cetăţean aflat la cules bureţi a dat peste un arsenal

Un cetăţean aflat la cules bureţi a dat peste un arsenalUn bărbat care culegea bureţi în pădurea din comuna Vânători-Neamţ, a descoperit o bombă, în această după-amiază (2 octombrie) şi a anunţat autorităţile. La faţa locului s-a dus echipa pirotehnică din cadrul ISU Neamţ, care a stabilit că este vorba despre o lovitură de aruncător de calibru 82 mm. Ştiind că în zonă a fost linie de front, militarii au verificat, cu detectorul de metale, 1.200 mp de teren şi au mai găsit încă 8 lovituri de aruncător de calibru 50 mm, precum şi 5 focoase şi un cartuş. Toate elementele de muniţie au fost ridicate şi urmează să fie distruse într-un poligon special amenajat. Având în vedere că este plin sezon de ciuperci de pădure, pirotehniştii atrag atenţia cetăţenilor să nu atingă elementele de muniţie pe care le găsesc, să sune imediat la 112 şi să asigure paza locului până ajung specialiştii. (C.M.)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora