„Zguduială” de dimineaţă în Vrancea!

cutremur (5)Un cutremur cu magnitudinea de 3,5 grade pe scara Richter s-a produs, luni (26 octomrbie) dimineață, la ora locală 2:24, în zona seismică Vrancea, județul Vrancea, potrivit Institutului Național pentru Fizica Pământului (INFP). Seismul a avut loc la o adâncime de 118 kilometri, iar localitățile cele mai apropiate de epicentru au fost Focșani (36 km), Mărășești (42 km), Covasna (45 km), Râmnicu Sărat (48 km) și Târgu Secuiesc (54 km). În acest an, cel mai important seism, cu magnitudinea de 4,9 grade pe scara Richter, a avut loc pe data de 29 martie în județul Buzău. Cea mai mare importantă mișcare tectonică din România în ultimii ani a fost înregistrată în 2014, pe 22 noiembrie, când s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter. (ZCH NEWS)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

10 idei de outfituri de vară cu rochii albe

Vara simplifică garderoba. Vrei piese ușor de combinat, care arată bine în poze și rezistă la temperaturi ridicate. Rochiile albe rămân printre cele mai căutate opțiuni pentru outfituri de vară, pentru că le adaptezi rapid la orice plan: birou relaxat, vacanță, festival sau petrecere.