Un dealer recidivist de ecstasy a scăpat de 8 luni de pușcărie

Mihai Dumitru Dăluță, 25 de ani, din Piatra Neamț, cartierul Văleni, a scăpat de 8 luni din pedeapsa cu închisoarea pentru trafic de droguri de mare risc, dată de prima instanță. Curtea de Apel Bacău a decis schimbarea încadrării juridice și o pedeapsă de 5 ani și două luni, față de cinci ani și zece luni sentință dată de Tribunalul Neamț. Hotărârea magistraților de la Bacău este definitivă. Dincolo de nuanțele individualizate, este cert că Dăluță, deși recidivist, fiindcă a recunoscut acuzațiile, a primit o reducere de pedeapsă. Un dealer recidivist de ecstasy a scăpat de 8 luni de pușcărie

El a fost arestat preventiv în ziua de 27 martie 2019, în urma acțiunii anchetatorilor DIICOT Neamț. Dealerul a fost găsit cu 1.330 pastile de ecstasy, aproape 500 grame de rezină de cannabis și cannabis, 200 lei și 100 euro, care au fost confiscate.  Dăluță aducea personal drogurile din Anglia, le expedia prin firme de coletărie, venea acsă cu avionul și le ridica tot el, potrivit anchetatorilor https://zch.ro/furnizor-serios-de-droguri-1300-de-comprimate-de-ecstasy-si-peste-1kg-de-canabis-condamnat-la-5-ani-si-10-luni-la-inchisoare/. (C.I.)

Autor:

Ultima ora

Plan de măsuri pentru combaterea efectelor caniculei prezentat de Prefectura Neamț

Zilele următoare se anunță dificile din cauza caniculei, temperaturile...

VIDEO. O discuție cu mastrul Florin Piersic la Piatra Fest 2026

Vizita făcută de Florin Piersic la Piatra Neamț pentru...