Spitalul Județean Neamț caută tomograf, în regim de urgență

 

tomografDupă ce tomograful Spitalului Județean de Urgență din Piatra-Neamț s-a defectat , conducerea unității a anunțat că va căuta un altul, însă doar pentru situațiile de urgență. „Am discutat și la Consiliul Județean și o să lucrăm și pe linie internă ca să asigurăm o supapă de siguranță, prin încheierea unui contract cu o firmă privată, pentru tomograf. Va fi o procedură de achiziție publică. Totuși, va fi un contract de asigurare, care o să fie activat numai în momentul în care la tomograful spitalului va apărea o defecțiune. Se vor plăti doar examenele de urgență majoră”, a precizat Liviu Negelschi, managerul Spitalului Județean. Momentan, tomograful celei mai mari unități medicale din județ așteaptă piese comandate care trebuie înlocuite. Negelschi a mai precizat că tomograful ar putea să fie din nou funcțional tocmai vineri, 9 septembrie. (M.T.)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora