0:00

România depăşită clar în Norvegia, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Dacă la Oradea, România s-a bătut de la egal la egal cu Norvegia cu ajutorul unei defensive bine aşezate şi a unui efort generos, pierzând greu, cu 23-25, tricolorele au jucat în returul de la Bergen cu garda jos. Norvegia a avut-o pe Loke în zi de grație, precum şi nenumărate contraatacuri, care au ”tocat” naţionala antrenată de Gheorghe Tadici și Florentin Pera. Cu Dana Băbeanu și Raluca Agrigoroaie, de la HCM Roman în lot, româncele au avut permanent o viteză în minus, astfel că gazdele n-au avut dificultăţi să-şi mărească permanent diferenţa. După 14-9 la pauză, nordicele au ajuns la cota zece în minutul 49: scor 26-16. Norvegia nu s-a oprit însă nici la acest rezultat şi a continuat să alerge la aceeaşi intensitate până în minutul 60, când tabela s-a oprit la 30-18.  În urma celor două înfrângeri, România pare condamnată să învingă de două ori Belarus în iunie 2014 pentru a se califica la Campionatul European. (C.S.)