0:00

Rapid Bucureşti – HCM Roman 23-25 (9-15), ZCH NEWS - sursa ta de informațiiHCM Roman a învins marţi seară, 10 noiembrie, cu scorul de 25-23 pe terenul formaţiei Rapid Bucureşti, în ceea ce a reprezentat ultima repetiție înaintea debutului în Cupa EHF. Romaşcancele au fost aproape permanent la cârma jocului, dar au lăsat impresia şi că se menajează pentru meciurile din cupele europene. Rapidul a condus cu 1-0 și 2-1, după care echipa lui Florentin Pera a întors rezultatul și nu a mai cedat inițiativa până la final. S-a făcut 8-3 pentru Roman, în condițiile în care gazdele au găsit cu greutate drumul către gol, iar Arghir a limitat serios proporțiile scorului, având câteva intervenții în situație de unu la unu. Până la pauză diferența a ajuns să fie de 6 goluri, scor: 15-9. Distanţa de 6 goluri s-a menținut până în minutul 40, iar din acel moment Romanul a scăzut din intensitate și echipa giuleșteană s-a apropiat. Binescu a marcat pentru 22-24, cu 3 minute înainte de final, dar Iuganu a încheiat definitiv conturile, transformând cu siguranță o aruncare de la 7 metri. Trifan a stabilit scorul final, tot din aruncare de la 7 metri. Scorul final, 25-23, a scos în evidenţă o victorie fără dubii a Romanului, care înregistrează un succes de moral şi obţine 3 puncte preţioase în tentativa de a prinde play-off-ul Ligii Naţionale şi la finalul acestui sezon. (Mihai STOIAN)

Articolul precedentFederaţia Grupurilor de Acţiune Locală – seminar la Hotel „Central Plaza” PROGRAM
Articolul următorDNA: Avocată reţinută 24 de ore pentru trafic de influenţă