ACTUALIZARE Fostul primar de Păstrăveni contestă decizia Prefecturii! Onisei dă vina pe UNPR şi ALDE!

pastraveni ioan oniseiACTUALIZARE: După ce a fost demis, Ioan Onisei iese la contra-atac.

El a anunţat că va contesta decizia Prefecturii la Tribunal.

De asemenea, că tot se apropie campania electorală, el dă vina pe o parte dintre adversarii politici (UNPR şi ALDE) şi face „ochi dulci” unui al treilea competitor (PSD), deşi nici în privinţa acestuia nu are tocmai vorbe de bine.

Declaraţii: „Am depus contestație pe Ordonanță Preșidențială în contencios-administrativ privind suspendarea mea. Am depus, de asemenea, o contestație la actul administrativ și care se va judeca pe fond la Tribunalul Contencios-Administrativ privind demiterea mea din funcția de primar”. (…) „Nu mi-am dat demisia din partidul în care am fost. Eu am fost exclus din PSD. Partidul nu m-a mai vrut pentru că mi-am exprimat un punct de vedere ca Zgonea. Fiind din anul 1992 în PSD era normal să am și eu dreptul să-mi exprim opinia. Însă, i-am deranjat pe domnii deputați Arsene și Munteanu. Pentru asta nu m-au mai vrut la funcția de primar și am ales să candidez la funcția de primar din partea PNL. Tot acest scandal a fost provocat de UNPR, de domnul Gorea și de viceprimarul Hanganu. Dar și de ALDE. Domnul Borda de la ALDE mi-a făcut 60 de plângeri penale și la toate am primit NUP. Le e frică de mine, de asta fac toate reclamațiile la adresa mea. Sunt răzbunări politice, dar nu de la PSD. Cu candidatul de la PSD colaborăm bine, am avut o înțelegere să nu ne împroșcăm unii pe alții și să nu ne atacăm”.

Povestea, pe larg, AICI. (ZCH NEWS)

******

ŞTIRE INIŢIALĂ: Ioan Onisei a fost primarul comunei nemțene Păstrăveni până pe 28 aprilie, când, prin ordinul Prefectului Județului Neamț cu nr. 169, s-a dispus încetarea de drept a mandatului înainte de expirarea duratei normale.

„A fost o sesizare a unui cetățean din Păstrăveni, secretarul comunei a întocmit referatul către Prefectură, după care s-a urmat procedura legală. Odată emis Ordinul, prefectul județului și-a încetat atribuțiile în acest caz, totul revenind în sarcina autorităților locale”, a declarat Daniela Savu, purtătorul de cuvânt al Prefecturii Neamț.

Sesizarea a pornit de la faptul că primarul Ioan Onisei a schimbat partidele pentru alegerile locale din iunie, lăsând PSD-ul în favoarea PNL-ului. Cum a ales să candideze din partea liberalilor, nu putea să rămână în funcția pentru care a fost ales din partea social-democraților, chiar dacă mai avea doar o lună de mandat. (Andreea AMARIEI; FOTO: Alin CERBU – www.pastraveni.ro)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Cod galben de ploi consistente în Regiunea Nord-Est

Meteorologii au revizuit prognoza și au emis o nouă...

Neamț. Final de festival la „Vacanțe Muzicale”: după Holograf, scena de la Curtea Domnească revine Operei Naționale Române Iași

Cea de-a 51-a ediție a Festivalului Internațional „Vacanțe Muzicale” se încheie vineri, 11 iulie, la Piatra-Neamț, cu spectacolul „Opera Crossover”, susținut de Orchestra Operei Naționale Române Iași. Concertul va avea loc pe Platoul Curții Domnești, de la ora 21:00

Suceava. Accident în municipiul Fălticeni – un șofer a rămas încarcerat

Un accident de circulație în urma căruia un bărbat...

Cod galben de ploi consistente în Regiunea Nord-Est

Meteorologii au revizuit prognoza și au emis o nouă...

Neamț. Final de festival la „Vacanțe Muzicale”: după Holograf, scena de la Curtea Domnească revine Operei Naționale Române Iași

Cea de-a 51-a ediție a Festivalului Internațional „Vacanțe Muzicale” se încheie vineri, 11 iulie, la Piatra-Neamț, cu spectacolul „Opera Crossover”, susținut de Orchestra Operei Naționale Române Iași. Concertul va avea loc pe Platoul Curții Domnești, de la ora 21:00

Suceava. Accident în municipiul Fălticeni – un șofer a rămas încarcerat

Un accident de circulație în urma căruia un bărbat...

FOTO. Trupa Holograf face spectacol la Piatra Neamț

Sute de nemțeni s-au adunat în această seară, 10...