pietricica turism

Ediţia a XXXI-a a Festivalului-concurs “Florile Ceahlăului”, derulată în perioada 15-17 martie, şi-a desemnat laureaţii. Manifestarea a fost organizată de Centrul pentru Cultură şi Arte “Carmen Saeculare”, cu sprijinul financiar al Consiliului Judeţean Neamţ.

“Sălile «Calistrat Hogaş» şi «Cinema, Mon Amour» au fost pline, la acest final de săptămână, de tineri talentaţi, dornici de afirmare. Sita competiţiei, cu ajutorul juriului, a cernut, ajungând ca la Gala laureaţilor de duminică să urce scena festivalului cei mai buni 51 de interpreţi”, precizează organizatorii.

PREMIANŢII “FLORILE CEAHLĂULUI” 2019

Secţiunea canto tradiţional, 9-14 ani:

Premiul I: Andra Elisa POPOVICI (Balş, Olt)

Premiul II: Roxana Maria POP (Cluj-Napoca)

Premiul III: Stanislav CHIRIAC (Cernăuţi)

Sabrina AIACOBOAIE (Ibăneşti, Botoşani)

Menţiuni: Denisa Iuliana APETRĂRIŢEI (Brăeşti, Botoşani)

Oana Ştefana BERDIE (Oradea, Bihor);

Delia Valentina BERTEA (Fălticeni, Suceava);

Daniel Andrei BREBAN (Baia Sprie, Maramureş);

Flavia Maria COCHIRLEANU (Gălbinaşi, Botoşani);

Denisa Ionela CRISTEA (Zalău, Sălaj);

Andreea MARDARI (Piatra-Neamţ);

Rebeca Andreea MARIN (Târgovişte, Dâmboviţa);

Amelia Corina Maria OLTEANU (Balş, Olt);

Ella Alexandra PĂDUREŢ NECHIFOR (Iaşi);

Roxana Gabriela PAŢANGHEL (Balş, Olt);

Andreea Denisa POPESCU (Slatina, Olt);

Alice Elena PRUNDU (Piatra-Neamţ).

Secţiunea canto tradiţional, 15-19 ani:

Premiul I: Carmen Lorena ACATRINEI (Tupilaţi, Neamţ)

Premiul II: Gabriel NEBUNU (Cahul, Republica Moldova)

Adela STOICA (Măcin, Tulcea)

Premiul III: Adela Iulia PRUNĂ (Iadără, Maramureş)

Maria Emilia SOLOVĂSTRU (Iaslovăţ, Suceava)

Menţiuni: Maria CEBOTARI (Republica Moldova)

Raluca Liuţa COVACI (sat Şugatag, Maramureş)

Mihaela Simona GHIŢOI (com. Terpeziţa, Dolj)

Anamaria LĂCĂTUŞ (Focşani, Vrancea)

Diana Georgiana MONETE (Valea Mare, Olt)

Denisa Ştefania POPA (Săvineşti, Neamţ)

Gabriel TRETEAG (Cornu Luncii, Suceava)

Secţiunea canto tradiţional, 20-25 ani:

Premiul I: Roxana Ioana ROZLOVEAN (Sânandrei, Timiş)

Damian SPINEI (Drochia, Rep. Moldova)

Premiul II: Cătălin Haralambie STĂNICĂ (Zăneşti, Neamţ)

Premiul III: Ionel ROŞU (Oşorhei, Bihor)

Menţiuni:  Alexandra BULANCEA (Erbiceni, Iaşi)

Iulian Vasile NISTOR (Sebeş, Alba)

Denisa Maria PERDE (Vâlcele, Cluj)

Secţiunea instrumente tradiţionale, 9-14 ani:

Premiul I: Robert Alexandru BĂRBOS (Baia Mare, Maramureş)

Premiul II: Ingrid Maria BOENGIU FUGARU (Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi)

Premiul III: Rareş Dumitru POP (Ocoliş, Maramureş)

Menţiuni: Andrei Cristian CIAUŞU (Brăila);

Raluca GRĂDINARU (Avrămeni, Botoşani);

Constantin POPESCU (Straja, Suceava).

Secţiunea instrumente tradiţionale, 15-25 ani:

Premiul I: Adriana BABIN (Chişinău, Rep. Moldova)

Premiul II: Ioan Andrei HANEŞ (Zlatna, Alba)

Premiul III: Andrei MIRONESCU (Vicovu de Sus, Suceava)

Menţiuni: Alexandra Ştefania BRATU (Bucureşti)

Marius Andrei CIOCAN (Obârşia, Olt)

Daniel Cornel ŢÂRLEA (Roşia, Sibiu)

Premiul “MIHAI BOTOFEI” oferit de Orchestra Ansamblului “Floricică de la munte”:

Daniel CONDREA (Străşeni, Rep. Moldova)

Premiul pentru cel mai frumos şi autentic costum popular:

Iulia Paula MERCĂ (Huedin, Cluj)

TROFEUL “FLORILE CEAHLĂULUI” 2019:

Alexandra Diana DAN (Putna, Suceava). (ZCH NEWS)