NEAMŢ: Ciocnire între două maşini. O femeie a fost rănită!

accident noapteaUltima zi a lunii februarie a fost marcată de două accidente rutiere, cel mai grav petrecându-se la Dumbrava Roşie.

„Din primele cercetări a rezultat că un bărbat de 28 de ani, din Piatra Șoimului, conducea un autoturism pe DN15, având direcția de mers Piatra Neamț-Bacău, a pierdut controlul asupra direcției de mers și a intrat în coliziune cu o autoutilitară ce se afla oprită regulamentar în afara părții carosabile”, a precizat subinspectorul Elena Bulgărea, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Neamţ.

Şoferul a scăpat nevătămat, în schimb pasagera din dreapta, o tânără de 28 de ani din Piatra-Neamţ, a fost rănită şi transportată la spital. Conducătorul auto este cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

Exact 12 ore mai târziu, la 20:30, polițiștii din Bicaz Chei au fost sesizați despre faptul că pe DJ 127A, în localitatea Ivaneș a avut loc un accident rutier în care a fost rănit pieton. Bărbatul de 32 de ani, din localitate, a fost acroşat de oglinda unui autoturism condus de un şofer de 36 de ani din Dămuc. Poliţiştii au constatat, pe de o parte, că şoferul n-a păstrat o distanţă laterală suficientă faţă de un grup de pietoni, iar pe de altă parte, că băuse înainte de a se urca la volan. Prin urmare, conducătorul auto este cercetat pentru vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

Un alt şofer prins băut la volan este un tânăr de 28 de ani din Pângăraţi, căruia poliţiştii i-au dat o amendă de 877 de lei, pentru că nu era atât de beat încât să i se întocmească dosar penal. I s-a întocmit, în schimb, pentru că avea autorizația de circulație provizorie expirată, ceea ce se cheamă că se afla la volanul unui autovehicul neînmatriculat. În plus, a rămas fără permis pentru 90 de zile. Din cauza băuturii, nu a autorizaţiei. (C. MIRCEA)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

MAI avertizează: mesaj RO-Alert fals, distribuit pe rețelele sociale

Ministerul Afacerilor Interne atrage atenția asupra unui mesaj fals,...

FOTO. Neamț. Accident în comuna Ștefan cel Mare – o persoană a fost rănită

Un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane...

ANM: Moldova sub cod portocaliu de vânt puternic

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza și...

Botoșani. Bucătărie distrusă de foc – proprietarii au scăpat cu viață

Un puternic incendiu s-a produs în zorii zilei de...