0:00

Final de meci. Ceahlăul a promovat în Liga a 2-a după un meci foarte bun în care și-a dominat adversatul.

Min 90+6: Penalty pentru Ceahlăul. 2-0 pentru Ceahlăul. Promovarea este consfințită. O performanță extraordinară pentru Ceahlăul.

Min 90+5: Ceahlăul controlează ostilitățile și pe final. Suporterii se pregătesc de sărbătoare.

Min 90: Ultimele faze ale meciului. Doar câteva minute despart Ceahlăul de promovare.

Min 88: Foresta joacă pe mingi lungi, înalte, direct pe vârfuri, trecând complet peste faza de construcție. Fundașii Ceahlăului au reușit până acum să respingă cu siguranță și jucătorii au intervenit bine pe faza a doua.

Minutul 85: Ceahlăul reușește să își mențină avantajul. Nu au fost ocazii mari ale oaspeților în ultimele minute.

Min 75: Jucătorii gazdă cer penalty după o intervenție a portului Niga, dar arbitrul arată doar corner.

Min 74: Ne apropiem de ultimul sfert de oră. Oaspeții nu au reușit să pună presiune mare pe defensiva Ceahlăului. Înc 15 minute pot decide promovarea.

Min 65: Un șut periculos al lui jucătorului Ceahlăului, Robert Ciobanu de la marginea careului de 16 metri a fost reținut de portarul Forestei.

Min 60: După o jumătate de oră de joc Ceahlăul este în avantaj minim 1-0, scor care i-ar asigura promovarea în Liga a 2-a.

Min 53: Foresta Suceava a început mai bine repriza a doua și încearcă să forțeze egalarea. Oaspeții au avut un șut periculos din 16 metri, puțin pe lângă poartă. Ceahlăul a avut o șansă pe contraatac. Partida pare mult mai dinamică, oaspeții fiind nevoiți să se deschidă și și să atace.

A început repriza secundă

Pauză. Ceahlăul conduce cu 1-0 după o repriză pe care a controlat-o în cea mai mare parte. Gazdele au atacat și au pus presiune pe adversar cu un pressing agresiv. Încă 45 de minute pentru Liga a 2-a.

Min 45: Penalty pentru Foresta Suceava. Portarul Ceahlăului apără șutul lui Nichita și scorul rămâne 1-0.

Min 44: Patru minute de prelungiri pentru prima repriză.

Min 40: Primul corner al oaspeților, respins cu ușurință de jucătorii Ceahlăului.

Min 29: Ceahlăul deschide scorul, prin Alexandru Anton. 1-0

Min 25: Partida s-a mai echilibrat. Ceahlăul are posesia superioară, dar oaspeții au început să dea semne că pe contraatac pot fi foarte periculoși.

Min 10: Ceahlăul a dominat primele 10 minute ale întâlnirii, dar deocamdată nici una dintre echipe nu este dispusă să riște prea mult.

Min 4: Ceahlăul domină primele minute ale întâlnirii, majoritatea jocului fiind în preajma careului sucevenilor. A apărut și prima ocazie de gol, o lovitură de cap din 7 metri în urma unui corner, dar portarul sucevean a reținut cu siguranță.

Ceahlăul Piatra Neamț joacă împotriva Forestei Suceava pentru un loc în Liga a II-a în sezonul 2023-2024. În prima manșă a barajului de promovare, disputată sâmbătă, 3 iunie, la Suceava s-a încheiat cu o remiză, 0-0.

Echipele de start:

Ceahlăul Piatra Neamț: Krell – Moroșanu, Forizs, Vișinar (cpt.), Lăcustă – Akwasi, Mih. Petra – Al. Anton, Neicuțescu, P. Petre – Rob. Ciobanu

Rezerve: Al. Barna – Acasandrei, Apetrei, Ct. Ștefănescu, Copoț-Barb, Cătău, Nemțanu, Pîntea, Ahmed Mubarak

Antrenor: Cristian Pustai

Foresta Suceava: Niga (cpt.) – Grosu, Cimbru, Cană, Ș. Nițu – Samson, M. Ilie – Nechita, Netbai, Codău – D. Muntean

Rezerve: Cuciureanu – Căinari, Botezatu, Rob. David, Al. Ionescu, Rob. Martin, M. Filip, Mihalciuc, Hagiu

Antrenor: Dorin Goian

Peste 500 de suceveni s-au deplasat la Piatra Neamț pentru a-și susține favoriții.

Casele de pariuri previzionează un meci echilibrat, cotele ambelor formații variind, în funcție de ofertă, între 2.50 și 2.75.

LIVE TEXT. Ceahlăul Piatra Neamț este în Liga a II-a după victoria împotriva Forestei Suceava, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Articolul precedentȘtire actualizată. VIDEO. Se întâmplă acum. Accident la Alexandru cel Bun