0:00

Juniorii Ceahlăului, de la extaz la agonie, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Echipa juniorilor D a Ceahlăului, formată din elevi ai LPS Piatra Neamț și care este antrenată de profesorul Gabriel Rădulescu, și-au diminuat șansele de calificare în faza semifinală a Campionatului Național. Juniorii D au debutat cu victorie la Faza Zonală a Campionatului Național, după ce au învins cu 4-2 pe Oțelul Galați, în prima zi a turneului care se dispută pe Stadionul ”Municipal” din Piatra Neamț. În celălalt joc, CS Sporting Juniorul Vasluiul a învins cu 5-0 pe Luceafărul Bucovina 2012 Suceava și se instalase în fruntea clasamentului după prima zi de întreceri.

Elevii profesorului Gabriel Rădulescu au întâlnit marți după-amiază Vasluiul, într-un meci considerat derby al grupei. După o primă repriză perfectă, elevii profesorului Gabriel Rădulescu au condus cu 4-1, însă repriza a doua a fost una de coșmar. Vasluienii au întors soarta jocului în câteva minute, reușind să egaleze, scor: 4-4. Au urmat loviturile de penalitate, în urma cărora, Vasluiul a ieșit victorioasă și a primit, conform regulamentului, două puncte pentru această victorie, în timp ce pietrenii s-au ales numai cu un punct. Ieri, în ultimele două jocuri terminate după închiderea ediției, pietrenii au jucat împotriva formației din Suceava, iar Vasluiul a întâlnit Galațiul, în ultimul meci al grupei. (C. SOROCEANU)