NEAMŢ: I-a intrat vecinul în casă şi i-a furat banii de pe masă!

politie masini 02Un bătrân, de 81 de ani, din comuna Războieni, a trăit, săptămâna aceasta, coşmarul vieţii lui. Omul îşi ţinea banii într-o carte, pe o masă din dormitor şi joi, 26 mai, a constatat că nu îi mai are. A reclamat la Secţia de Poliţie Rurală Ştefan cel Mare, dar nu i-ar fi trecut prin cap că tocmai vecinul lui i-a făcut pocinogul. “Polițiștii au stabilit că, în perioada 25.05.2016, ora 10:00 – 26.05.2016, ora 12:00, un bărbat, de 36 de ani, vecin cu persoana vătămată, a pătruns în locuinţa acestuia, de unde a sustras suma de 1.200 lei aflată într-o carte pe o masă din dormitor. Cercetările sunt continuate pentru documentarea întregii activități infracționale”, potrivit buletinului de presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ  Neamţ).

“Activităţi” similare

Cu “activităţi” similare se ocupa şi un tânăr, de 31 de ani, din Vânători-Neamţ. El a fost reţinut, tot joi, 26 mai, de polițiștii Secției Rurale Târgu Neamț, care îl bănuiesc de săvârșirea mai multor furturi. “Polițiștii au documentat activitatea infracțională a tânărului, plecând de la sesizarea din data de 30.04.2016, privind furtul comis de persoane necunoscute din casa de vacanţă a unui bărbat, din municipiul Galaţi. În urma activităților de cercetare penală, s-a reușit identificarea și depistarea bărbatului, bănuit că ar mai fi comis şi alte infracţiuni de furt calificat. Acesta urmează a fi prezentat Parchetului Târgu Neamţ cu propunerea de arestare preventivă”, potrivit buletinului de presă al IPJ Neamţ. (ZCH NEWS)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Scene de luptă într-un taxi la Târgu-Neamț

Incidentul a avut loc marți, 14 iulie. după-amiază, în...

A trecut la cele veșnice părintele Serafim Mihali, starețul Mănăstirii Bisericani

Astăzi, 16 iulie, părintele Serafim cel care de peste...

Polițiști nemțeni premiați de MAI – placheta de onoare a revenit celor care au descoperit peste 2,4 tone de canabis

Ministerul Afacerilor Interne a acordat distincții onorifice unor polițiști...