0:00

Calificare cu schimbare de atitudine

După un egal, 30-30, în primul meci al turului 3 al Cupei Cupelor la handbal feminin, HCM Roman a obținut biletele pentru optimile competiției europene, după ce a câștigat returul cu Skuru IK, scor 24-19 (14-8), la capătul unei partide controlate în totalitate. Romașcancele au fost mai precise și mai proaspete în cel de-al doilea joc disputat la numai o zi diferență, duminică seară, în Sala Sporturilor din Roman.

Griji pentru calificare după primul joc

Ambele partide s-au desfăşurat la Roman, astfel că HCM a plecat din postura de favorită în „dubla” cu IK Skuru. După primele 60 de minute, însă, Romanul a început să aibă mari emoţii, având în vedere că prima manşă s-a terminat la egalitate, scor 30-30. După un rezultat nesperat de nimeni, cel din prima zi, HCM a spulberat toate grijile încă din startul manşei secunde. Băbeanu & Co au luat avans încă din primele minute, conducând cu 5-1, 11-5 şi 14-8 la pauză. HCM Roman avea nevoie de un succes în retur, având în vedere că meciul secund era considerat în deplasare, iar egalitatea la un scor mai mare de 30-30 era deja exclus din calculele calificării.

HCM Roman – Skuru IK 24-19 (14-8), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Skuru n-a mai jucat eficient

IK Skuru n-a reuşit, însă, să ameninţe în niciun moment victoria Romanului şi, implicit, calificarea acesteia în optimi. HCM a câştigat cu 24-19, iar cu un plus cinci la “general” se va afla în urne pentru viitoarea tragere la sorţi. După 30-30 în primul meci, Romanul a arătat ca o echipă robustă, ce s-a mobilizat exemplar în al doilea meci cu suedezele de la Skuru, o formație tânără, dar extrem de puternică, aspect simțit și de Dinamo Volgograd în sezonul trecut, atunci când pentru rusoaice evoluau printre altele Pessoa sau Makeeva. Fără a mai fi tratat atacurile, ca și când ar fi fost dinainte finalizate și beneficiind de o apărare ce și-a intrat în rol, încă din primul minut, elevele antrenate de Florin Pera, cu Tymoshenkova în zi bună, s-a impus cu 24-19, după ce a controlat meciul în totalitate și a avut, la un moment dat, chiar și 8 goluri avans în fața nordicelor. N-a fost nevoie de euforia spectatorilor și nici de teama exagerată pe care o ai, vrând-nevrând, atunci când întâlnești un adversar incomod, precum suedezele de la Skuru IK. Nordicele sunt un team incomod, arțăgos, în sensul bun al cuvântului, care știe să taxeze orice moment de slăbiciune. Cine asistat la joc, nu a avut o revelație, ci o confirmare a faptului că Skuru IK luptă cu toată energia pentru un rezultat pozitiv.

Declarații

Ajuns în optimile competiției, antrenorul romașcancelor Florin Pera se declară mulțumit de contribuția fetelor sale, cu toate că primul joc, n-a fost chiar atât de simplu, pe cât sperau unii suporteri. Avantajul terenului propriu în cele două manșe, e o sabie cu două tăișuri, dacă nu știi să fructifici jocul din ”pole-position”. „Nu am avut o misiune deloc ușoară împotriva vicecampioanei Suediei. Este o echipă care practică un handbal bun și nu e întâmplător faptul că a fost eliminată destul de greu de Dinamo Volgograd în sezonul trecut, o echipă de Ligă. Noi, după un prim joc foarte echilibrat, în jocul al doilea ne-am mobilizat exemplar, am avut o exprimare mai exactă în ambele faze și am dispus de o constanță în joc mai bună, reușind să temporizăm și să menținem un avantaj liniștit încă din prima repriză. Felicit fetele pentru atitudine, unitate, disciplină tactică și mulțumesc suporterilor pentru atmosfera creată.”

„Am ratat prea multe ocazii clare în primul joc. Ar fi trebuit să câștigăm. Suntem mai buni decît am arătat în primul meci. Pe de altă parte, am avut de-a face cu un joc dur în atac, din partea celor din Roman. A trebuit să răspundem cu aceeași monedă. Cred că al doilea joc a fost cel mai greu meci din acest sezon pentru noi. Apreciem publicul, care, deși în număr mic, a creat o atmosferă frumoasă. Mi-aș dori o astfel de atmosferă și acasă. Mi-a plăcut jocul romașcancelor Agrigoroaie, Stoleru și Iuganu. Roman este o echipă bună, cu jucătoare profesioniste, care, cu ușurintă s-ar putea califica printre cele mai bune echipe“, a declarat pentru un site suedez de sport antrenorul secund Patrik Svarvén.

Romanul, la a doua prezență în cupele europene

HCM Roman se află la a doua prezenţă în cupele europene, după ce în sezonul 2006-2007 a ajuns până în semifinalele Challenge Cup. În optimile Cupei Cupelor se vor mai regăsi, printre altele, Ferencvaros, Fleury, dar şi cele 4 formaţii din Liga Campionilor care vor fi eliminate. Podravka va continua în mod cert în Cupa Cupelor. Până în această fază a competiției, pe lângă HCM Roman, în optimile Cupei Cupelor s-au mai calificat Fleury Loiret Handball, SERCODAK Dalfsen și Zvezda Zvenigorod, în timp ce FTC Rail Cargo și HSG Blomberg-Lippe au obținut victorii concludente în prima manșă cu ZORK Jagodina și BNTU-BelAZ Minsk. Desigur că, acum Romanul nu mai poate să aleagă să-și dorească un adversar mai comod, deoarece în această fază a competiției ”sita” a cernut numai competitoarele valoroase. Din acest moment, începe greul!

Mihai STOIAN

Articolul precedentDin noaptea victoriei lui Iohannis Memoria declaraţiilor la cald