0:00

HCM Roman a reușit să câștige meciul cu CSU Neptun Constanța, scor 28-24, dar după două reprize total diferite. Prima parte a fost dominată de formația dobrogeană, iar în a doua gazdele au reușit să controleze disputa și să ofere publicului o victorie entuziasmantă, de trei puncte, în urma căreia fetele antrenate de Florentin Pera au urcat pe locul 4. Primarul de Roman, Laurențiu Leoreanu, președintele de onoare al clubului, a fost factorul declanșator al revirimentului HCM-ului, după ce a coborât milităria jos din pod, în urma unei vizite la vestiar, în pauza meciului cu Neptun Constanța (Scorul era la pauză 12-11 pentru dobrogence).

HCM Roman: Leoreanu a pus piciorul în prag, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Constanța a condus prima repriză de la un capăt la celălalt, chiar și la 2-3 goluri, dar după pauză a cedat inițiativa. Elevele antrenate de Ion Crăciun nu aveau ce pierde la Roman. În plus, dobrogencele aveau și un moral foarte bun, după succesul din etapa anterioară cu CSM București. Supărat că echipa Romanului nu reușește să depășească blocajul, primarul Laurențiu Leoreanu a mers în vestiar, la pauză și a avut o discuție cu handbalistele și antrenorii. A fost declik-ul echipei romașcane, care a înscris de două ori și a preluat, pentru prima dată, conducerea, 13-12 în minutul 33. Echipa oaspete a dat, însă, prompt replica și a revenit în avantaj minim, 13-14, pe care l-a menținut până în minutul 38, scor: 15-16. Din acel moment, bulgăroaica Krumova și-a asumat din ce în ce mai des rolul de principal finalizator și a reușit o serie de șase goluri, unul mai frumos ca altul, dintre care cinci consecutive. De atunci totul a fost mai ușor. Cu interul Krumova în mare dispoziție de joc și apetit de gol, la fel ca și Dana Băbeanu (care au înscris 12, respectiv 9 goluri, adică 21, din totalul de 28 de reușite ale gazdelor), dar și cu aportul portarilor Tamaș și Vișan, gazdele și-au apropiat victoria, scor 28-24.

Imediat după încheierea partidei, antrenorul Florentin Pera și secundul său și-au manifestat bucuria din plin, în mijlocul elevelor sale. “S-a arătat că aveți valoare și caracter, după momentele grele prin care ați trecut”, li s-a adresat Pera handbalistelor, după care a declarat: “Felicit fetele pentru ambiția și mobilizarea din acest meci în care au dat dovadă de spirit de luptă și de sacrificiu. Chiar dacă nu au fost prea multe soluții în acest moment, cu atâtea probleme de lot și cu jocuri din trei în trei zile, s-au adunat și au învins. Am revenit în partea a doua a meciului și am reușit să obținem trei puncte foarte importante, ținând cont că nu trecem printr-o perioadă foarte bună. Mă bucură că am avut, pe lângă întreaga echipă, o jucătoare, Krumova, în zi foarte bună. Este o jucătoare cu calități deosebite. A făcut un meci mare. Ne așteaptă o partidă foarte grea la Râmnicu Vâlcea și în care ne dorim să facem un joc mai bun decât astăzi și să evoluăm cu mai multă încredere, de la început. Avem nevoie să recuperăm jucătoarele cât mai repede. S-a acumulat oboseala după îndesirea meciurilor. Mulțumim conducerii clubului și publicului care ne-a fost alături și în momentele grele. În aceste clipe se văd care sunt adevărații susținători”, a conchis Pera. “Nu vreau să vorbesc. Mi-e rușine. Victoria este a echipei. Eu vreu să continui să joc bine, să învingem și să ne calificăm în play-off”, a declarat Krumova la finalul jocului tensionat din Sala Polivalentă romașcană.

”Nu este o scuză că a lipsit căpitanul echipei, Carmen Stoleru. Aştept victorii în următoarele două partide. Este obligatoriu. Fetele trebuie să se concentreze! Le-au fost create condiţii pentru performanţă și trebuie să facă performanță. Pentru asta sunt plătite”, a mărturisit primarul Laurențiu Leoreanu, care a adăugat că metoda ”impulsului” din vestiar va mai fi aplicată, în caz că echipa va avea nevoie de un stimul, pentru câștigarea meciurilor de pe teren propriu.

În etapa a 14-a s-au înregistrat următoarele rezultate: CSM Cetate Deva – SCM Craiova 32-26 (15-13), Corona Brașov – Jolidon Cluj 35-26 (16-14), HC Zalău – Dunărea Brăila 21-19 (9-11), HCM Baia Mare – CSM Ploiești 33-17 (16-9). Partida dintre  CSM București și HCM Râmnicu Vâlcea, care trebuia să se dispute duminică, 26 ianuarie, va fi reprogramată.

Etapa următoare, a 15-a, a fost programată, inițial, la sfârșitul săptămânii acesteia, majoritatea meciurilor urmând a se disputa sâmbătă, 1 februarie, dacă nu cumva vor vor fi amânate, din cauza problemelor legate de vreme: HCM Baia Mare – CSM Cetate Deva, CSM Ploiești – CSM București, HCM Râmnicu Vâlcea – HCM Roman, Neptun Constanța – HC Zalău, Dunărea Brăila – Corona Brașov, Jolidon Cluj – SCM Craiova.

Cristi SOROCEANU

1. Baia Mare               14      13      0      1        408-307          39

2. Brașov                    14      11      1      2        415-349          34

3. Brăila                      14      8        1      5        323-301          25

4. Roman                    14      8        1      5        322-310          25

5. Cluj                          14      8        0      6        397-377          24

6. Zalău                      14      8        0      6        323-313          24

7. București                13      6        1      6        337-332          19

8. Deva                       14      5        3      6        365-348          18

9. Craiova*                 14      5        1      8        327-351          15

10. Constanța            14      3        1      10      316-371          10

11. Ploiești                  14      2        1      11      326-414          7

12. Vâlcea                  13      0        2      11      291-367          2