Pe scena politică românească a momentului, subiectul cel mai „fierbinte” este formarea unui nou guvern după căderea variantei Adrian Veștea, care nu a fost agreat de parlamentari luni, 22 iunie, iar cabinetul Eugen Tomac nici măcar nu a ajuns să fie votat. Ieri, președintele Nicușor Dan a declarat că agreează un cabinet minoritar, în acest sens fiind două variante. Prima, un executiv format din membri de la PNL, USR și UDMR, iar a doua – un guvern format de PSD. Cât despre un guvern minoritar, el este acela format într-un sistem parlamentar atunci când un partid sau o coaliție nu deține majoritatea locurilor în legislativ. Numai că, un astfel de cabinet are destule inconveniente, nefiind dorit de nicio formațiune politică, deoarece nu sunt stabile, putând fi lesne înlăturate. Alt neajuns este acela că nu pot fi luate decizii majore. Acte normative importante nu pot fi votate decât după negocieri și compromisuri cu cei care au diverse interese. Iar toate acestea pot crea blocaje în investiții, în implementarea unor reforme, în stabilirea unor strategii economice sau administrative pe termen lung. Un guvern minoritar este privit cu precauție și în plan extern, marii investitori străini devin circumspecți, plus că împrumuturile solicitate de stat sunt acordate cu dobânzi total neavantajoase.
În România de după revoluția din decembrie 1989, Guvernul Văcăroiu (1992-1996) a fost primul minoritar, format după ce FDSN a obținut sub 30% din voturi și nu deținea majoritatea parlamentară. A fost însă susținut de reprezentanții PUNR, PRM, PSM și PDAR. A urmat cabinetul minoritar condus de Adrian Năstase, între anii 2000 și 2004, după ce alegerile au fost câștigate de PDSR, dar care nu avea majoritate parlamentară. Aceasta a fost obținută cu sprijinul PD, UDMR și PNL.
Al doilea guvern condus de Călin Popescu-Tăriceanu, între 2007 și 2008, a fost format după ruptura de PD. După aceasta, PNL a format o coaliție minoritară cu UDMR, cu opoziție formală. PSD a decis să-l susțină pe Tăriceanu pentru a-l da la o parte pe președintele Traian Băsescu. Guvernul Dacian Cioloș (2015–2017) a reprezentat a o altă situație inedită, un caz aparte. Nu era susținut de un partid propriu, dar a fost votat de majoritatea parlamentarilor după tragedia de la Colectiv. Guvernul minoritar PNL Orban II a fost votat în martie 2020, cu sprijinul USR și PMP, plus PSD. Ultimul cabinet minoritar a fost cel condus de Florin Câțu, în 2021, fiind susținut de reprezentanții PNL – USR PLUS, UDMR și grupului minorităților.
Dan Sofronia


