0:00

Etapa de luni, 30 ianuarie, a Ligii Național de Handbal Feminin a programat la Roman meciul dintre CSM Roman și CSM București, campioana entitre.

După o primă repriză echilibrată, în care gazdele au luptat cu mare aplicație, deși au și ratat destul, scorul a fost 14-14. A fost o repriză cu două echipe absolut egale din punct de vedere valoric, dar cu un plus pentru romașcance pentru ambiția cu care au jucat.

Gazdele au preluat după pauză conducerea pe tabela de marcaj și au avut avantaj de un punct până în minutul 15, când bucureștencele au egalat și, în urma a două ratări consecutive a fetelor de la CSM Roman, au preluat conducerea. Meciul a decurs apoi în nota de dominare a oaspetelor, care au condus la un moment dat și cu 6 puncte diferență, dar cum bucureștencele s-au relaxat, gazdele, după o suită de ratări copilărești, au mai redus din diferență. Scorul final a fost 27-24 în favoarea CSM București.

Antrenorul gazdelor, Gheorghe Covaciu a declarat: „Astăzi nu prea am ce să vă declar… Ne-au bătut cu prospețimea. Au avut mai multe rezerve valide și le-au rulat și asta a fost… Ratările? Pe fondul oboselii întotdeauna apar ratările. Eu felicit totuși echipa pentru angajament”.