0:00

Fetele de la UNIC, mai RAPIDe decât adversarele!, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiUnic Piatra Neamţ a repurtat prima victorie din noul sezon competiţional la volei feminin. Pietrencele s-au impus în 3 seturi cu Rapid Bucureşti într-un meci care a contat pentru etapa a 5-a a turului Diviziei A1. După un start de sezon în care pietrencele au înfruntat primele 4 clasate din sezonul trecut, meciuri în care a câştigat un punct, contra vicecampioanei CSM Târgovişte, elevele antrenoarei Mihaela Voivod au câştigat miercuri seară (4 noiembrie) fără drept de apel în Sala Polivalentă din Piatra Neamţ, în trei seturi, la 8, la 18, şi la 11 în mai puţin de o oră. Primul set a fost la discreţia gazdelor care au condus de la început şi până la sfârşit, datorită, în primul rând, unui serviciu puternic şi bine direcţionat în jumătatea adversă. Setul secund a fost echilibrat pâna la scorul de 15-15 , apoi a servit bine Matache, iar pâna la 25-18 n-a mai fost decât un pas în care Unicul nu a mai făcut greşeli individuale neforţate. Setul al treilea a însemnat un galop de sănătate pentru Unic de la 0-0 la 11-0. Andreea Marin Iliescu a servit perfect minge după minge şi totul s-a rezolvat: 16-5, 20-8, 25-11. Pentru Unic-LPS Piatra Neamţ urmează meciul din etapa 6 a Diviziei A1 de volei feminin din deplasare cu Dinamo Bucureşti, partidă programată vineri, 6 noiembrie, de la ora 18:15. Rezultate: CSM Bucureşti – Ştiinţa Bacău: 3-1, Penicilina Iaşi – U Cluj: 3-0, CSM Lugoj – Dinamo: 1-3, Medicina Târgu Mureş – CSM Târgovişte: 1-3. Partida dintre SCMU Craiova şi Volei Alba Blaj a fost amânată. (Mihai STOIAN)