0:00

FC Ceahlăul – Pas cu stângul, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Tehnicianul Vasile Miriuță explică de ce Steaua este cea mai bună echipă din campionatul României și de ce formația pe care o antrenează n-a avut nicio șansă în fața ei, în prima etapă din retur.

– Supărat după înfrângerea în fața Stelei?
Supărat, pentru că ne-am dorit să scoatem punct – sau puncte -, chiar dacă a venit Steaua la Piatra Neamț. Din păcate, n-am reușit. Am făcut o primă repriză bună, în care am avut trei-patru ocazii, iar contra Stelei, dacă ai trei-patru ocazii și nu marchezi, nu ai nicio șansă. A venit acel gol, din minutul 43, înainte de pauză și, la 2-0, cu Steaua, e greu să revii. Băieții au încercat să revină, dar Steaua a avut o posesie mai bună și un moral mai bun. Nu am ce să le reproșez băieților nici după acest meci, pentru că au dat ce au avut mai bun în ei. Dacă marcam în prima repriză două goluri, nu pierdeam, sunt sigur. Așa, am început returul cu stângul… Dar mergem marți la Corona Brașov, unde trebuie să învingem neapărat.

– Din punct de vedere fizic, mai rezistă echipa?
E greu. Dacă îi luăm așa, să ai 7-8 jucători – precum Cânu, Marc, Golubovic, Gheorghiu, Achim, Chitoșcă, Popadiuc, Stana – care au jucat cam 70-80% din meciuri. I-am stors, precum storci o lămâie. Mai avem o picătură, pe care trebuie să o ținem, pentru marți, la jocul cu Corona. E foarte greu, când nu ai un lot de 15-16 jucători de aceeași valoare. Băieții ăștia au dus greul. Am făcut 27 de puncte până acum, dar ne dorim ca marți să câștigăm cu orice risc, chiar dacă oboseala se adună.

– Cum comentați arbitrajul? S-a spus la Galați că Steaua a avut un arbitraj favorabil, aici la fel. Sunteți și voi nebuni, ca Oțelul?
Nu vreau să comentez arbitrajul. Mi s-a spus doar că am avut două penalty-uri.

– Domnul Ștefan vorbea de două penalty-uri, cartonaș galben pentru Bourceanu, la intrarea asupra lui Golubovic și alte 10 greșeli mărunte de arbitraj. Ce spuneți?
Nu vreau să mă pronunț, pentru că nu vreau să stric o prietenie de 25-30 de ani cu Cristi Balaj.

– Dar parcă spuneați că în ziua de azi nu mai există prieteni, decât familia. Nu?
Eram și eu nervos. Și normal că mi-am dorit să câștig cu Steaua. Dar cam așa e: în ziua de astăzi nu mai sunt prietenii care au fost pe vremuri. În ziua de astăzi văd că e altă ”cultură”. În ziua de astăzi ai un prieten în familia ta. Nu vreau să discut mai mult.

– Dacă antrenați Steaua, nu aveați mai mulți ”prieteni” îmbrăcați în negru? Sau în galben?
Nu știu. Mie îmi pare rău că n-am marcat. La penalty-uri nu pot să mă pronunț, dar am avut ocazii prin Costică, a avut Marc, Golubovic, dar n-am marcat. Felicit echipa Steaua! Părerea mea este că e cea mai bună echipă din România la ora actuală. N-am de ce să-mi fie rușine că m-a bătut campioana României și nici băieților nu are de ce să le fie rușine. Au încercat, Steaua a fost mai bună. Le doresc succes, iar noi să batem la Corona Brașov. Acesta este obiectivul nostru în următoarele zile.

– Ce credeți că se va întâmpla în dubla partidă dintre Steaua și Astra?
Eu cred că bate Steaua, pentru că Steaua are cei mai buni jucători, nu pentru că mi-e Laurențiu Reghecampf prieten. Vor bate și vor deveni campioni, sunt sigur!

– Cum altfel putea fi tratată această partidă cu Steaua?
Nu cred că aveam cum s-o abordăm. În prima repriză am avut ocazii, dar a apărut acel gol, în minutul 43, care, știu și eu, că am jucat fotbal, cam îți pune plumb în picioare, mai ales când joci contra Stelei. Împotriva oricărei alte echipe, poți să mai revii, dar când joci contra Stelei, e cam greu.

– Dumitraș cum vi s-a părut?
Nu-mi place să vorbesc de jucătorii mei în fața presei. Dumitraș vine după o accidentare. A avut entorsă timp de o lună și jumătate. Părerea mea este că nu e sută la sută refăcut. Am încercat, în a doua repriză, să vin de pe linia de fund cu Gheorghiu și cu Popadiuc, pentru că eram conduși. Am riscat, am jucat cu doi atacanți, și cu Garcia în spatele lor, deci am forțat, dar nu s-a putut mai mult, pentru că Steaua s-a apărat foarte bine în a doua repriză. Au jucători care țin de minge și au posesie. E greu, la 0-2, să joci contra Stelei.

– Totuși, aveți aceeași școală germană de antrenorat ca Reghecampf…
Nu. Avem doar aceeași mentalitate de învingător și cred că se vede. El cu Steaua, iar eu încerc la Piatra Neamț să fac o echipă cât mai competitivă.

– Nu vi s-a părut ciudat să fie mulți suporteri ai Stelei în tribună?
Steaua e iubită în zona asta a Moldovei. Anul trecut, când am avut 11 metri, ne-a fluierat lumea. Așa mi s-a spus. Au suporteri mulți în Moldova. Nu poți să le spui oamenilor cu cine să țină. Important este că au venit la meci, pe frig, în condițiile în care partida a fost transmisă pe un post central de televiziune, la o oră de maximă audiență.