0:00

Dunărea Brăila – HCM Roman 28-16 (10-6), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Romașcancele au făcut figurație în teren, la Brăila, după un joc bun, prestat cu o etapă mai devreme, pe teren propriu, împotriva echipei Jolidon Cluj, în care echipa s-a luptat cu toate forțele pentru victorie. Fără atitudine și fără nerv, așa au evoluat romașcanecele în deplasarea de la Brăila, acolo unde Alexandrina Soare, fostă antrenoare a echipei romașcane, a revenit pe banca echipei Dunărea.

Primul gol al partidei dintre Dunărea Brăila şi HCM Roman a fost marcat în minutul şase, de către Ramona Farcău, 1-0. Până atunci, cele două partenere de întrecere s-au tatonat şi n-au reşit să transforme în gol acţiunile de atac. Dunărea, pistonată permanent de pe margine de Alexandrina Soare, revenită pe banca tehnică înaintea acestui meci, a preluat iniţiativa şi s-a desprins la 3-0. Abia în minutul al 11-lea a redus din diferenţă echipa romaşcană, prin golul Danielei Băbeanu. Tereza Pâslaru, titulară în poarta romaşcană, şi-a impulsionat coechipierele inclusiv prin pararea a două aruncări de la 7 metri.

Krumova şi Băbeanu, singurele marcatoare ale HCM Roman, în prima parte a jocului, au răspuns afirmativ la îndemnul Terezei. Astfel, scorul s-a menţinut strâns, dar pentru o perioadă scurtă de timp: 4-3 și 5-4. Apoi, gazdele au mărit ritmul jocului și s-au distanțat: 8-4, 9-5, 10-6, ultimul scor menţionat fiind şi cel de la pauză. Până în minutul 38, romaşcanele au reuşit să se menţină la o diferenţă rezonabilă, în spatele brăilencelor, dar echipa nu a mers. S-a dovedit că Daniela Crap nu e o soluție care să se ridice la nivelul interului Gabi Mihalschi, care este în continuare accidentată, iar extremele nu reușesc să inițieze acțiuni periculoase și să-și asume aruncări la poartă atunci când interii și pivotal sunt în marcaj. Firesc, golurile au început să umple poarta echipei antrenate de Florentin Pera. În minutul 60 era 28-15 pentru Dunărea. Horobeţ a înscris în ultima secundă, din 7 metri, rezultatul consemnat la finalul partidei fiind 28-16 pentru Dunărea Brăila, iar cele două formații au făcut schimb de locuri în clasament.

Dunărea Brăila: Dobre, Voicu – Czeczi , Farcău (8 goluri), Horjea (11), Perianu (4), Moldovan (4), Irimia, Adespii (1); antrenor: Alexandrina Soare

HCM Roman: Pâslaru, Vişan – Horobeţ (3), Agrigoroaei, Băbeanu (5), Bokaric, Krumova (5), Pavăl (1), Genkova, Iuganu (2); antrenor: Florentin Pera.

Alte rezultate: SCM Craiova – Corona Braşov 21-28 (11-10), CSM Ploieşti – CSM Cetatea Deva 24-29 (11-15), Universitatea Neptun Constanţa – CSM Bucureşti 29-25 (15-11), Universitatea Jolidon Cluj – HC Zalău 25-20 (13-10), HCM Râmnicu Vâlcea – HCM Baia Mare 24-34 (11-13).

Clasament: 1. Baia Mare (36 puncte), 2. Braşov (31), 3. Brăila (25), 4. Cluj (24), 5. Roman (22), 6. Zalău (21), 7. Bucureşti (19), 8. Deva (15), 9. Craiova (15), 10. Constanţa (10), 11. Ploieşti (7), 12. Rm. Vâlcea (2). (C. SOROCEANU)