Dezinformări de campanie / Raportări umflate pentru imaginea șefilor

Cât de mult se iubesc PSD-ul și UNPR-ul în Neamț este deja un lucru foarte bine cunoscut. Iubirea s-a manifestat în toate, de la șicane făcute în timpul campaniei, atacuri în media, neinvitarea la evenimente importante în campanie, jalbe la București. Evident că după fiecare tur de alegeri s-au făcut raportări direct la șefii de la București, pentru a arăta că fiecare a făcut mai mult decât celălalt. Episoadele cele mai cunoscute au făcut deliciul publicului. De exemplu, atacul împotriva bannerelor puse de UNPR, care ar fi stricat scorul lui Victor Ponta. Sau faptul că primarilor li s-a spus că nu au voie să asculte de președintele Consiliului Județean, cu atenționarea că după alegeri vor avea de-a face cu răzbunarea celor care se vedeau deja cu reprezentant la Cotroceni.

Mai puțin cunoscute sunt încercările PSD-ului local de a manipula rezultatul alegerilor astfel încât să demonstreze la București că doar ei au avut rezultate și UNPR-ul nu. Un exemplu în acest sens îl reprezintă modul în care s-a făcut raportarea pe colegii.

Într-o raportare care circula de la PSD se spunea că la nivelul colegiului 8 rezultatul a fost dezastros pentru alianța condusă de PSD, deoarece reprezentanții din parlament ai UNPR nu și-au făcut treaba. Și se prezentau și cifre: 50,04 % din voturi au fost pentru Klaus Iohannis și restul pentru Victor Ponta. În replică, erau prezentate triumfalist rezultatele din colegiul 7, unde deputat este Ionel Arsene, care ar fi obținut 64,39% voturi pentru Victor Ponta și restul pentru Iohannis.

În realitate lucrurile nu stau chiar așa. Pe baza unor alte criterii decât cele care arătau limitele colegiilor, în raportarea de la colegiul 7 au fost introduse și datele de la comunele Vânători Neamț și Pipirig, care au schimbat cu totul calculele. Dacă punem lucrurile conform arondării pe colegii, datele se schimbă. În colegiul 8 Victor Ponta obține 53,43% din voturi și Klaus Iohannis doar 46,56. Iar în colegiul 7 cifrele scad proporțional și arată că doar 19.317 oameni au votat cu Victor Ponta. Pentru edificare, vă prezentăm prima raportare, greșită din punctul nostru de vedere și rezultatele pe cele două colegii, așa cum rezultă ele după încheierea votului. (V. BĂLĂNESCU)

rezultate colegii

Rezultate Alegeri Prezidențiale – Turul II

COLEGIUL 7

 

Nr.

Crt.

LocalitateaVVEPSD-UNPR-PC

PSD-UNPR-%
(%)

ACL

ACL
(%)
1 Tirgu Neamt10852659260.74%426039.26%
2Agapia2098131662.73%78237.27%
3Baltatesti2139134062.65%79937.35%
4Brusturi1775124169.92%53430.08%
5Cracaoani2054130963.73%74536.27%
6Draganesti79955168.96%24831.04%
7Ghindaoani96756057.91%40742.09%
8Pastraveni1714125673.28%45826.72%
9Raucesti3714253368.20%118131.80%
10Timisesti1844141176.52%43323.48%
11Urecheni1644120873.48%43626.52%
TOTAL296001931762,26%1028334,74%

Rezultate Alegeri Prezidențiale – Turul II

COLEGIUL 8

 

Nr.

Crt.

LocalitateaVVEPSD-UNPR-PC

PSD-UNPR-%
(%)

ACL

ACL
(%)
1 Bicaz3868204952.97%181947.03%
2Bicaz-Chei2241108848.55%115351.45%
3Bicazu Ardelean178156031.44%122168.56%
4Borca3145204464.99%110135.01%
5Ceahlau140962044.00%78956.00%
6Damuc135348936.14%86463.86%
7Farcasa157496961.56%60538.44%
8Grinties121870557.88%51342.12%
9Hangu1888109558.00%79342.00%
10Pipirig3855235461.06%150138.94%
11Pingarati2539106141.79%147858.21%
12Poiana Teiului2318127955.18%103944.82%
13Tarcau176783547.26%93252.74%
14Tasca132662847.36%69852.64%
15Vinatori-Neamt3837245764.03%138035.97%
TOTAL341191823353,43%1588646,56%

 

Autor:

Ultima ora

Poate te interesează...

Mai mult

    Tragedie în pădurea din Vaduri: un bărbat de 60 de ani, prins sub un copac căzut

    Un bărbat în vârstă de 60 de ani a murit vineri după-amiază în...

    În atenția locuitorilor cu venituri mici ai orașului Bicaz: ajutor financiar pentru plata facturilor la încălzire

    Un comunicat al Primăriei Bicaz informează asupra unui ajutor financiar oferit, în perioada...

    Măsuri pentru prevenirea și combaterea răspândirii rabiei în județul Neamț

    Instituția Prefectului – Județul Neamț informează că, în data de 6 octombrie 2026,...

    Roznov. Incendiu la o bucătărie de vară în zona Calea Tazlăului

    Un incendiu a izbucnit vineri, 9 octombrie 2026, la o bucătărie de vară...

    FOTO&VIDEO Botoșani Acțiune a poliției în școli și pe șosele: 31 de elevi chiuleau de la ore, amenzi în trafic de peste 50.000 lei!

    Polițiștii Biroului Siguranță Școlară, cu sprijinul Poliției Municipiului Botoșani, Serviciului de Ordine Publică,...

    Iași. Peste 35 de mii de pelerini la raclele Cuvioasei Parascheva și Sf. Paisie

    Puterea credinței își dezvăluie încă o dată dimensiunile, prin afluxul de credincioși ce...

    Atenție șoferi! RELEU de amploare. Poliția rutieră în trafic pe DN 2 în opt județe!

    Drumul Național (DN) 2 este puntea de legătură între 8 județe, fiind una...

    Incendiu într-o gospodărie din Onești, de la o lumânare

    O lumânare aprinsă lăsată nesupravegheată în interiorul unei încăperi este un incendiu în...