0:00

Cvartetul de aur, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Luptătoarele cadete Ana Maria Miron și Diana Bârsan de la CS Ceahlăul au devenit campioane naţionale la stilul libere cu echipa Clubului Atletic Roman. Întrecerile au avut loc la Odorheiu Secuiesc, iar sportivele nemţene au triumfat la categoriile 56 de kilograme, respectiv 49 de kilograme. Ana Maria Miron a fost pasionată la început de volei, însă l-a părăsit pentru haltere și apoi s-a dedicat luptelor libere. ”Mă bucur că am câștigat medalia de aur alături de colega mea, Diana Bârsan și de celelate fete de la CA Roman. De acum mă voi dedica halterelor întrucât antrenorul nostru, Dragoș Câmpanu a plecat în Germania”. În vară, Ana Maria Miron a fost prima luptătoare pietreană care a reușit să câștige o medalie la un campionat naţional de juniori, la stilul libere. Eleva antrenorului Dragoș Câmpanu a ieșit a treia la categoria 67 de kilograme, la finala găzduită în premieră de sala polivalentă pietreană. Înainte de a practica luptele, Ana Maria Miron a fost triplă campioană naţională și  o dată vicecampioană naţională la haltere, în întrecerea cadetelor și junioarelor. Campioni naţionali pe echipe, însă, la lupte greco-romane au devenit și juniori Mihai Mihuţ și Vasile Dudău de la CS Ceahlăul. Ei au cucerit medalia de aur cu echipa Astra Arad, pentru care au luptat la categoriile 66 de kilograme, respectiv 60 de kilograme. “Astra Arad este cel mai puternic club din ţară. Noi ne-am făcut treaba și am câștigat la categoriile noaste de greutate”, au spus sportivii pietreni. Pentru Vasile Dudău și Mihai Mihuţ urmează întrecerile din cadrul “Cupei României”. Aceasta este ultima competiţie oficială organizată de FRL pe anul în curs. (A. MOISE)