Cod galben de caniculă pentru Regiunea Nord-Est

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis avertizare cod galben de caniculă pentru Regiunea Nord-Est. Atenționarea este valabilă pe tot parcursul zilei de 19 iunie și se anunță valori termice ridicate, dar și disconfort termic accentuat.

Cod galben de caniculă pentru Regiunea Nord-Est„În nordul Crișanei, Maramureș, cea mai mare parte a Transilvaniei, Moldova, jumătatea estică a Munteniei și Dobrogea continentală, temperaturile maxime se vor situa în general între 32 și 35 de grade și local va fi caniculă. Disconfortul termic va fi ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) atingând și depășind ușor pragul critic de 80 de unități. Local, noaptea va fi tropicală, cu temperaturi minime ce se vor situa în jurul valorii de 20 de grade”, conform ANM. (G.S.; HARTA: ANM)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora