0:00

Ceahlăul – Steaua 0-2 (0-2). Înfrângere nemeritată, ZCH NEWS - sursa ta de informații

După un tur de excepție și după un meci în care nu a riscat, încheiat 0-0, cu o etapă mai devreme, împotriva Viitorului Constanța, toată suflarea fotbalistică aștepta de la Ceahlăul un altfel de joc împotriva campioanei. Ne-am fi așteptat, în primul rând, la un marcaj strict la Tănase, mijlocașul care a fost doar la cumpărături la Londra, în Champions League, marcaj care a lipsit. Apoi, ne-am fi așteptat la revenirea lui Jula în linia ofensivă, sau chiar la folosirea unui mijlocaș cu experiență, precum Emil Dică, cel care cunoștea bine jocul Stelei, dar acesta n-a fost nici măcar rezervă. Ni s-a spus că nu este pregătit fizic, atunci când a fost transferat, iar apoi a fost folosit pe finalurile de meci, dar, de la meciul pierdut cu 1-3 împotriva Rapidului, în Cupa României, nimeni nu l-a mai văzut decât în tribuna oficială pe fostul rapidist chiar și la meciurile amicale. Pe lângă toate acestea, a lipsit motivația financiară, ceea ce este de neînțeles, în condițiile în care FC Ceahlăul a beneficiat de sume mari de bani de la Consiliul Local și Consiliul Județean, sponsori care nu sunt amintiți decât prin niște bannere decolorate în stadion, nemaivorbind că, punând în balanță sumele virate din taxele și impozitele nemțenilor, numele legislativului local și al celui județean, nici măcar pe tricourile fotbașlitilor nu se regăsesc (așa cum cere o hotărâre a Consiliului Județean din anul 2008!). La toate aceste aspecte, se adaugă deciziile conducerii FRF de a continua disputarea etapelor din tur, în condițiile în care naționala nu s-a calificat la turneul final CM din Brazilia. Astfel, un stadion care putea fi plin, a fost populat doar la o treime din capacitate, iar ceea ce trebuia să fie o sărbătoare s-a terminat cu un fiasco! Nici megafoanele ”electorale” ale mașinilor trimise, în disperare de cauză, pe străzile municipiului Piatra Neamț, să cheme lumea la meci, nu au mai avut efectul scontat, semn că suporterii au taxat prin absență un campionat slab și o conducere mediocră a fotbalului românesc.

Prieteni și prietenii

Menținerea stării actuale de fapt, din conducerea FRF încurajează și prestațiile ”șmecherești” ale arbitrilor, dar asta e voința conducătorilor de cluburi, care ies, apoi, în emisiuni sportive să se plângă de arbitraje. Dacă în campionatele puternice vedem cavalerii fluierului sancționând toate abaterile indiferent de numele echipelor, sau renumele jucătorilor, la noi, Cristi Balaj, spre exemplu, a refuzat un penalty clar ca lumina reflectoarelor de pe Borzoghean, gazdelor, în minutul 4 al meciului Ceahlăul – Steaua. Chitoșcă a centrat pe jos, la marginea careului mic, în fața porții, iar Constantinescu a fost împiedicat de adversarul direct să ajungă la minge. Altfel ar fi arătat meciul la 1-0 pentru Ceahlăul, în locul unor declarații ale președintelui Gheorghe Ștefan, la adresa arbitrilor, după încheierea meciului, declarații cu efect zero! Cum un necaz nu vine niciodată singur, în minutul 9, Tănase i-a pasat lui Stanciu în careu, acesta a întors până la Adi Popa, în mijlocul careului nemțean, iar mijlocașul adus de la Chiajna pus latul, trimițând mingea la colțul lung, pentru 1-0. În replică, Chitoșcă a centrat bine, din viteză, dar Golubovic nu a ajuns la întâlnirea cu mingea, două minute mai târziu. Tribunele s-au aprins după cursa lui Constantinescu din minutul 24, chiar dacă șutul lui a ocolit poarta, pentru ca, în minutul 26, Piovaccari să fie deposedat în ultimă instanță de Marc, în careul Ceahlăului. Presiunea Stelei s-a accentuat și în minutul 28 Bourceanu l-a găsit perfect din corner pe Szukala, dar lovitura de cap a acestuia a întânit transversala. Ceahlăul a ieșit cu bine din corzi și în minutul 39, la o minge în careu, Latovlevici l-a împiedicat pe Gheorghiu să joace mingea, fără nicio intenție de a lovi balonul! Penalty clar, cum au demonstrat-o și reluările televiziunilor centrale, dar jocul a continuat. Golubovic a avut mingea pentru voleu, la marginea careului, dar șutul lui, la rădăcina barei, a fost respins de Tătărușanu în corner. Cum Steaua știe foarte bine să valorifice astfel de momente, în minutul 44 a taxat euforia nemțenilor. Stanciu l-a executat pe Jovic de la 22 de metri, cu ristul interior și a înghețat tabela la 2-0, scor cu care cele două echipe au mers la cabine. La mijlocul terenului antrenorul Vasile Miriuță îi reproșa ”prietenului” Cristi Balaj cele două penalty-uri neacordate, pentru ca la finalul meciului să exclame: ”În viață, doar familia ți-e prieten!”

Repriză anostă, cu Moș Crăciuni în tribuna a II-a

Repriza a doua a fost una ce a semănat cu un joc de-a șoarecele și pisica, care i-a enervat și pe Moș Crăciunii prezenți în tribuna a II-a. Nici Popadiuc, nici Onciu și nici măcar Garcia, intrați după pauză, n-au adus plusul de inventitivitate scontat și necesar, pentru a înscrie în fața unei defensive bine organizate. După ce Stanciu a ratat incredibil, singur cu Jovic, în minutul 46, Chitoșcă a semnat ultima ocazie a Ceahlăului în minutul 51: a intrat în viteză pe banda dreaptă a apărării steliste și a șutat la colțul lung. Tătărușanu a respins în corner, dar Cristi Balaj a indicat aut de poartă, demonstrând încă o dată că nici la 2-0 n-a reușit să fie atent la meci. În minutul 73, Golubovic a șutat în forță din careu, dar peste poartă, semănând panică în apărarea campioanei pentru ultima dată în acest meci. Partida s-a încheiat cu ratarea lui Adi Popa, singur cu Jovic, obișnuitele acuze la adresa arbitrilor din partea lui Gheorghe Ștefan și cu lipsa de respect a lui Laurențiu Reghecampf la adresa ziariștilor.

Cristi SOROCEANU

CEAHLĂUL: Jovic – Dumitraş (min.46 – Popadiuc), Marc, Cânu, Rusu – Achim (min.65 – Onciu), Stana – Chitoşcă (min.65 – Garcia), Golubovic, Gheorghiu – Constantinescu

Rezerve: Martin Jicha, Ichim, Sorin Tăbăcariu, , C. Ştefănescu
Antrenor: Vasile Miriuţă

STEAUA: Tătăruşanu – Râpă (min.46 – Prepeliță), Gardoş, Szukala, Latovlevici – Pintilii (min.67 – Varella), Bourceanu – Adi Popa, Stanciu (min.77 – Chipciu), Tănase – Piovaccari
Rezerve: Niţă, Pârvulescu , Kapetanos, Iancu

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Articolul precedentÎn urma perchezițiilor la băuturi alcoolice: 12 persoane nu au voie să părăsească țara
Articolul următorPrimarul Harpa, premiat la Gala Națională a Administrației Publice Locale