0:00

Ceahlăul – Oţelul 2-0 (0-0): Nemţenii au ajuns pe locul doi, ZCH NEWS - sursa ta de informații

* Golubovic e pe locul 3 în clasamentul golgeterilor

Ceahlăul a învins cu 2-0 (0-0) Oțelul Galați, prin două goluri spectaculoase marcate de Golubovic, în minutul 50 și Gheorghiu în minutul 61. Căpitanul Ceahlăului a înscris cu capul, de la marginea careului de 16 metri, iar Gheorghiu, cu o ”folha seca”, din colțul careului mic, peste portarul advers. În aplauzele a 2.000 de spectatori, Emil Dică a debutat la Ceahlăul, el evoluând în ultmul sfert de oră. Pietrenii au ajuns pe locul doi în clasament, până la jocurile ce urmau să se dispute duminică.

Primă repriză anostă

Nici cel mai înfocat suporter al Ceahlăului n-a avut curaj să parieze că Ceahlăul va ajunge pe locul doi după șase etape disputate, cu 11 puncte acumulate, în care nu a pierdut decât un joc, cel cu Steaua și în care a practicat un joc plăcut, modern, agresiv, în viteză. Poate doar Vasile Miriuță, antrenorul care nu are o rețetă de succes, dar stăpânește o filosofie simplă: fotbalul  este eficient, atunci când nu-l lași pe adversar să joace, iar tu fructifici ocaziile create. Restul, e o poveste frumoasă, cu ocazii incredibile ratate, plonjoane pentru fotoreporteri și ceva noroc, pe care cronicarii îl consemnează, iar a doua zi se uită. Ceea ce rămâne sunt punctele și astea sunt importante. Vasile Vamanu are o vorbă: ”Nemții o scot de sub pământ și o bagă în poartă, iar nouă, românilor, ne trebuie zece ocazii, ca să dăm un gol”. Cam la asta se reduce ”rețeta succesului”, aplicată la Piatra Neamț unui colectiv de fotbaliști care iese în evidență prin forța grupului. Chiar dacă prima repriză a fost una mai puțin spectaculoasă, s-a văzut din start că nemțenii nu au intrat în joc, cum și-ar fi dorit antrenorii, posibil și din cauza unui ”rău de înățime”, pe care îl acuză fotbaliștii când se văd pe un loc mai sus în clasament, decât se așteptau. Doar Golubovic a spart monotonia unui joc liniștit, în minutul 3, când l-a întins serios pe Boșneag, cu un șut dintr-o bucată, din mijlocul careului. Oaspeții au ratat cea mai mare ocazie a meciului în minutul 15, la o fază creată de Iorga, care l-a lansat în careu pe Giurgiu. Jucătorul cu nume de județ s-a descotorosit de adversarul direct, dar a șutat peste poartă, din 7-8 metri, singur cu portarul. Jula s-a accidentat în minutul 33, iar Vasile Miriuță l-a trimis în teren pe Gheorghiu, împingându-l pe Golubovic între fundașii centrali adverși. Stana a încheiat repriza mai puțin reușită a Ceahlăului, cea mai slabă din acest campionat, cu un șut care a șters vinclul, din lovitură liberă de la 25 de metri.

Altă repriză, altă echipă

După pauză, de la cabine, parcă a ieșit altă echipă. Ceahlăul, cea cuminte și speculativă, a rămas la dușuri, iar din tunelul ce duce la vestiare au ieșit adevărații jucători pe care și-i dorește oricine în lot: agresivi, care nu țin mingea inutil și crează panică ori de câte ori trec de centrul terenului. Firesc, a venit și primul gol, din centrarea perfectă a lui Chitoșcă, căpitanul Golubovic i-a luat fața lui Sergiu Costin și a lovit mingea cu capul, înscriind de la marginea careului, pe sub Boșneag. Ceahlăul a fructificat, apoi momentul de glorie al căpitanului, împingându-și adversarul în propria jumătate. În minutul 60, după o serie de patru pase dintr-o singură atingere, nimeni nu a înțeles cum a ajuns mingea la Constantinescu. Acesta a centrat perfect, la bara a doua, iar Gheoghiu l-a lăsat pe Boșneag stană de piatră cu un vole puternic ce a trimis mingea peste el, la colțul lung. A fost o execuție care a amintit de reușita lui Van Basten din finala Olanda – URSS, a EURO 1988 din Germania. Şapte minute mai târziu, Constantinescu a scăpat singur cu portarul, dar, parcă n-a vrut să strice spectacolul și a trimis imprecis, pe lângă poartă. Cum n-a fost să fie să vadă 3-0 pe tabela de marcaj, antrenorul Vasile Miriuță a ales să închidă el jocul și l-a trimis în teren pe Ichim în locul lui Chitoșcă. Marc a urcat închizător, la mijlocul terenului, iar Ichim fundaș central, lângă Gabi Cânu. Spectatorii au răsuflat ușurați, păstrându-și entuziasmul pentru debutul lui Emil Dică. Chiar dacă nu a făcut miracole, Dică a smuls aplauze, ca o răsplată pentru întreaga sa carieră,  apoi spectatorii au început să facă socoteli, clasamente, speculații, ceea ce nu s-a mai întâmplat de mult pe arena pietreană. Urmează o perioadă de trei săptămâni de pauză, pentru ca naționala să pregătească jocurile cu Turcia și Ungaria, iar Vasile Miriuță să pregătească încă o ”finală” pentru Ceahlăul: meciul din deplasare cu Astra Ploiești. Echipa patronată de magnatul Ioan Nicolae va veni joi la Piatra Neamț să-și joace ultima șansă în returul cu Maccabi Haifa, din returul play-off-ului Europa League, prilej pentru Vasile Miriuță și staff-ul lui tehnic să citească punctele forte ale celor de la Astra.

Cristi SOROCEANU

Lot echipe:

Ceahlăul: Jovic – Dumitraș, Marc, Cânu, Cazan – Achim, Stana – Constantinescu (75 – Dică), Golubovic, Chitoșcă (67 – Ichim) – Jula (33 – Gheorghiu)

Antrenor: Vasile Miriuță

Oțelul: Boșneag – Cojoc, Sârghi, Costin, Popescu – Giurgiu, Filip (67 – Băjenaru), Marcus Vinicius Vidal, Neagu, Iorga (69 – Tudorie) – Astafei (60 – Paraschiv)

18. U Cluj                      6       0       1       5       3-11  1

* Clasamentului nu ţine seama de meciurile jucate ieri: FC Botoșani – FC Vaslui, Concordia – Pandurii, Astra – Petrolul sau care se dispută azi: CFR Cluj – Corona.