0:00

Azi la EURO 2016: PORTUGALIA – FRANŢA (22:00), ZCH NEWS - sursa ta de informațiiDuminică, 10 iulie, la EURO 2016, este programată finala competiţiei.

De la ora 22:00, pe “Stade de France” – Saint-Denis, se întâlnesc Portugalia şi Franţa.

Portugalia a obţinut doar trei egaluri în Grupa F: Islanda (1-1), Austria (0-0) şi Ungaria (3-3). S-a calificat de pe locul 3, iar în optimi a eliminat Croaţia (1-0, după prelungiri). În sferturi, Portugalia a depăşit Polonia (5-3, după loviturile de departajare). În semifinale, Portugalia a dispus de Ţara Galilor (2-0), în singura partidă de la EURO 2016 pe care a reuşit să o câştige în 90 de minute.

Franţa a câştigat Grupa A, după 2-1 cu România şi 2-0 cu Albania. “Cocoşul galic” a avut în grupă şi un egal, 0-0, cu Elveţia. În optimi, Franţa a eliminat, cu oarecare dificultate (2-1), Irlanda, iar în sferturi a depăşit Islanda (5-2). În semifinale, în singurul meci dificil al francezilor, „cocoşul galic” a depăşit campioana mondială, Germania, scor 2-0. (M. CONSTANTINESCU)