0:00

Astra Giurgiu – Ceahlăul 0-0. Egalii liderului, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Este prima oară când echipa antrenată de Vasile Miriuță nu marchează în acest sezon și nici nu și-a creat o ocazie clară de a înscrie. Primul 0-0 din acest campionat al Ceahlăului a fost rezultatul unui joc eminamente defensiv, în care jucătorii Ceahlăului au așteptat prea mult o greșeală în apărarea gazdelor. În urma acestui rezultat, Astra ocupă primul loc în clasament, cu 16 puncte, urmată de Steaua, care are tot 16 puncte, dar un meci mai puțin, în timp ce echipa pietreană ocupă locul șase, cu 13 puncte.

”Frica păzește bostănăria”

Meciul de la Giurgiu a fost primul în care s-a văzut clar teama ambelor formații de a nu lua gol. Gazdele s-au temut că, în eventualitatea primirii unui gol și-ar fi revenit greu din șoc, iar Ceahlăul, fără Stana la construcție și-a propus să mizeze doar pe sclipirea de geniu a lui Golubovic, sau o greșeală în defensiva adversarului. A rezultat o primă repriză plictisitoare, ca o adunare de partid, în care toată lumea așteaptă ceva, dar nimeni nu primește nimic. Doar japonezul Takayuki Seto a încercat să pună probleme, supervizat din tribuna oficială de antrenorul secund al naționalei Japoniei, Giampaolo Colautti. De la el a plecat cea mai mare ocazie a primei reprize, după o pasă bună dată vârfului Ivanovski, pierdut din marcaj, dar șutul acestuia pe colțul lung a fost respins providențial de Cânu. Ceahlăul ar fi putut da lovitura pe contraatac, în minutul 43, după lansarea în adâncime a lui Gheorghiu și pasul acestuia înapoi, pentru reluarea lui Golubovic, însă șutul golgeterului pietrenilor a fost pe direcția portarului Coman.

Joc mai dinamic în actul secund

În repriza a doua ambii antrenori au încercat să dinamizeze jocul. Prima oară gazdele l-au schimbat pe Enache cu Budescu, iar în replică, Vasile Miriuță l-a înlocuit pe Popadiuc cu Chitoșcă. Apoi gazdele au replicat prin introducerea lui Yazalde, transferat recent de la Braga și presiunea la poarta apărată de Jovic s-a întețit. Ceahlăul a făcut pasul înapoi și a renunțat la orice intenție ofensivă după înlocuirea lui Jula cu Marc. Internaționalul de tineret al Ceahlăului a pus “capace” la propriu, pentru care a mai încasat un galben. Astra a avut o ocazie uriaşă, corner bătut direct pe colțul scurt, în minutul 80, dar Jovic a avut un reflex, cu piciorul, de zile mari, apoi, același Jovic a respins șutul lui Yazalde, 4 minute mai târziu.

Punct pentru Steaua?

Miriuță a fost catalogat imediat după încheierea jocului de la Giurgiu drept ”prietenul lui Reghecampf”, iar punctul smuls Astrei a fost ”atribuit” Stelei. Este, însă, un punct care ajută, în primul rând, Ceahlăul, o echipă care se dovedește a fi o ”nucă tare” pentru ”granzii” campionatului. „Cel mai important lucru din acest meci este grupul. Sunt mulţumit de elevii mei, care au stat uniţi chiar dacă am fost dominaţi. Sunt mulţumit că suntem în continuare neînvinşi. Până acum ne-a bătut doar campioana Steaua, a spus Vasile Miriuţă. Atacantul Emil Jula a dezvăluit că el și coechipierii au urmat o anumită tactică, dar în repriza a doua pasul făcut înapoi a invitat formația gazdă să atace. ”Sunt mulțumit de acest punct, realizat în deplasare, cu atât mai mult cu cât este o deplasare grea. În prima repriză am avut câteva șanse, dar în cea de-a doua am cedat teren, am făcut pasul înapoi, ne-am apărat, căutând să nu primim gol și atunci Astra a început să pună presiune pe noi. În momentul acesta eu zic că trebuie să fim mulțumiți că nu am primit gol, trebuie să fim bucuroși că suntem pe locul șase și să ne pregătim în continuare cu seriozitate”, a declarat după meci atacantul Ceahlăului. De partea cealaltă, președintele Dinu Gheorghe a pus ineficiența atacanților Astrei pe jocul ultradefensiv al Ceahlăului. “Jocul Ceahlăului a fost mult prea defensiv, au făcut tot timpul antijoc. Am pierdut două puncte foarte importante. Am pierdut acasă cinci puncte, enorm pentru primele etape. Mai e mult de jucat, dar văd că noi pierdem puncte cu echipe ca Ceahlăul. Câştigăm în deplasare, dar acasă nu reuşim”, a declarat Dinu Gheorghe, oficialul formației Astra Giurgiu.

În celelalte meciuri ale etapei a 8-a s-au înregistrat rezultatele: Gaz Metan Mediaș – U Cluj: 2-1, Săgeata Năvodari – Corona: 1-0, ACS Poli Timișoara – Viitorul Constanța: 0-0, FC Brașov – FC Vaslui: 1-1, Dinamo – Petrolul: 1-1, FC Botoșani – Steaua: 1-2, CFR Cluj – Pandurii: 1-1, Concordia – Oțelul: 1-1. În clasament conduce Astra Giurgiu, cu 16 puncte, din 7 meciuri jucate, urmată de Steaua, cu 16 puncte, din 6 jocuri, Petrolul, cu 16 puncte, din 8 meciuri și FC Botoșani, cu 15 puncte, din 8 jocuri. Ceahlăul, ocupă locul 6, cu 13 puncte, tot din 8 partide jucate.

Astra Giurgiu: Coman – Măţel, Ben Youssef, Găman, Junior Morais – Takayuki Seto, Laban – Enache (Budescu ’46), Cristescu, William (Yazalde ’79) – Ivanovski (Bukari ’63). Antrenor: Daniel Isăilă.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Jovic – Dumitraş, Cânu, Ichim, Cazan (Rusu ’74) – Achim, Onciu – Popadiuc (Chitoşcă ’55), Golubovici, Gheorghiu – Jula (Marc ’62). Antrenor: Vasile Miriuţă.