Două accidente cu pietoni în aceeași dimineață. O femeie rănită în Roman și una în Piatra Neamț

Două evenimente rutiere soldate cu rănirea unor pietoni au avut loc joi dimineață, 5 februarie, în județul Neamț, unul în Roman și unul în Piatra Neamț. În ambele cazuri, persoanele implicate au fost transportate la o unitate medicală, iar șoferii au fost testați cu aparatul alcooltest, rezultatele fiind negative, potrivit informațiilor transmise de polițiști.

Primul accident a avut loc la ora 05:35, pe strada Sucedava din municipiul Roman, un bărbat de 60 de ani, din Roman, care conducea un autoturism spre bulevardul Roman Mușat, ar fi surprins și accidentat o femeie de 56 de ani. Potrivit polițiștilor, aceasta s-ar fi angajat în traversarea străzii prin loc nepermis și fără să se asigure. A fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

Al doilea incident a avut loc în jurul orei 08:00, pe strada Orhei din municipiul Piatra Neamț. O femeie de 34 de ani, din aceeași localitate, aflată la volan, ar fi accidentat o femeie de 58 de ani, care traversa pe marcajul pietonal. Polițiștii continuă cercetările pentru vătămare corporală din culpă.

Autor:

Popa Denisahttps://zch.ro/
Denisa Popa este reporter pe partea de eveniment și situații de urgență. Scrie pentru săptămânalul Mesagerul de Neamț și site-urile zch.ro și mesagerulneamt.ro. Este cel mai tânăr membru al echipei și o experiență în presă de un an și 6 luni. Are excelente abilități tehnice.

Ultima ora

Neamț. 11 persoane și-au pierdut viața în accidente în primele 4 luni din anul 2026

36 de accidente rutiere grave s-au întâmplat în primele...

Jandarmii nemțeni, mobilizați pentru activitățile de Ziua Eroilor și Sfinții Împărați Constantin și Elena

Cu prilejul sărbătoririi Zilei Eroilor, marcată concomitent cu sărbătorile...

Tradiții și obiceiuri de Sfinții Împărați Constantin și Elena

Tradiții și obiceiuri de Sfinții Împărați Constantin și Elena