Pietreanul Giani Creţu convocat la naţionala U16

Gabriel Amariei (dreapta) alaturi de Giani Cretu
Giani CREŢU şi Gabriel AMARIEI

Naţionala de fotbal a României U16 a legat două victorii la o competiție amicală organizată la Albena (Bulgaria).

După ce, în prima zi a turneului, luni, 11 aprilie, s-au impus cu 1-0 în fața Croației, elevii lui Gabriel Manolache au repetat miercuri, 13 aprilie, rezultatul și în fața selecționatei similare a Georgiei.

Unicul gol al meciului a fost înscris de jucătorul Centrului de Excelență ”Tricolor11” Târgu Mureș, Ovidiu Horșia, în minutul 77. Scorul putea fi mai mare, dar Manolache și Onișa au țintit bara transversală cu execuțiile lor.

În repriza a doua, în linia de mijloc a micilor tricolori, a evoluat şi Giani Creţu, elev în clasa a 10-a la Liceul cu Program Sportiv din Piatra Neamţ, elev al profesorului Gabriel Rădulescu. (Mihai STOIAN)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora