Alina Preda – asistenta din Neamț care a însoțit răniții de la Colectiv

Alina Preda are 27 de ani, este din Târgu-Neamţ, a absolvit Facultatea de medicină din Iaşi şi apoi a făcut master în medicină de urgenţă, iar de 3 ani lucrează, ca asistent, la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj. Este singura nemţeancă selectată să însoţească 11 răniţi din Clubul Colectiv la spitale din Marea Britanie şi Norvegia

Am plecat din Cluj 4 medici şi 4 asistenţi, cu un avion de linie, la Bucureşti, iar de acolo, cu avionul NATO, spre Londra”, a declarat Alina Preda. „Nu ştiu pe ce criterii am fost selectaţi, nici nu ne-am pus întrebări, pentru noi era important că putem ajuta pacienţii. Pe tot parcursul zborului, fiecare pacient a fost monitorizat de un medic şi un asistent. Am stat, permanent, cu ochii pe ei, astfel încât să ne asigurăm că ajung la destinaţie în condiţii bune. Pentru mine, a fost prima misiune internaţională”.

Avionul NATO de tip C-17 a efectuat zborul duminică seara, 8 noiembrie, iar răniţii transferaţi erau, majoritatea, în stare critică. Potrivit declaraţiei lui Raed Arafat, aeronava a zburat la o înălțime mai mică decât de obicei, pentru ca presurizarea cabinei să fie la un nivel acceptabil pentru leziunile pulmonare ale pacienţilor. Decizia de a aduce medici şi asistenţi de la spitalele din Cluj şi Mureş a fost luată pentru ca echipa de specialişti în medicină de urgenţă de la Bucureşti să poată lua un repaus, după efortul foarte mare pe care l-a presupus îngrijirea victimelor incendiului din Clubul Colectiv.

C. MIRCEA

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Absolvenții de gimnaziu intră mâine în focul Evaluării Naționale

Câteva zeci de mii de absolvenți de școli gimnaziale...

Imagini de la Tărâmul Copiilor din Piatra Neamț

În ziua a doua de la Tărâmul Copiilor din...

FOTO. Iași. Ambulanță aflată în misiune, implicată într-un accident

În cursul zilei de astăzi, 21 iunie, un accident...

Grădina cu ii revine la Muzeul de Etnografie din Piatra Neamț

Muzeul de Etnografie din Piatra Neamț găzduiește astăzi cea...