0:00

Cetatea a câștigat derby-ul judeţului, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Cetatea s-a impus în derby-ul județului Neamț, învingând cu 3-1 pe Ceahlăul II, într-o partidă ce a contat pentru etapa a 8-a, din seria I, a Ligii a III-a. Jocul a fost unul alert, cu faze de poartă, în ciuda vremii ploioase care a dominat atmosfera în Piatra Neamț la finalul săptămânii trecute. Homneac a deschis scorul pentru Cetatea (14), stabilind scorul pauzei, 1-0 în favoarea târgnemţenilor. La reluare, odată cu ploaia, au venit și celelalte goluri. Mai întâi, Miron, din penalty, a majorat scorul la 2-0, după care, Ungureanu (80) a redus din diferență, scor: 2-1. Același Miron, a realizat ”dubla” pentru Cetatea și a închis tabela, la 3-1 pentru oaspeți, în minutul 85, rezultat care o propulsează pe echipa antrenată de Ciprian Damian pe locul 2 al clasamentului, cu 17 puncte, la 4 puncte de liderul Știința Miroslava. Ieșenii au învins în deplasare, cu 2-1, pe Csikszereda Miercurea Ciuc, în timp ce Petrotub a stat și rămâne pe locul 6, cu 12 puncte.