0:00

Volei masculin: Speranța moare ultima, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Băieţii pregătiți de profesorii Dan Gavril și Nicu Buruș, au obţinut o victorie muncită în primul meci oficial din noul sezon. Pietrenii s-au impus cu 3-1 (23, -19, 24, 23) în faţa celor de la Phoenix Şimleul Silvaniei, în manşa tur din prima fază a Cupei României. În ciuda succesului, gazdele au avut mult de muncit pentru a se impune, toate cele trei seturi fiind câştigate la limită. Tinerii voleibalişti pietreni nu s-au speriat de forţa de joc a oaspeţilor şi au evoluat fără emoţii. În finalurile de set au fost mai motivați și mai lucizi, reușind să puncteze decisiv. Chiar dacă în seturile I şi III echilibrul a fost total, pietrenii au reuşit să câştige, demonstrând că au reușit să formeze un grup de tineri combativi ce pot evolua de la egal la egal cu orice adversar. În setul II, relaxarea, sau lipsa de omogenitate a făcut ca echipa din Șimleul Silvaniei să se desprindă în învingătoare și să spere la o victorie în Sala Polivalentă din Piatra Neamț. N-a fost să fie pentru că pietrenii s-au trezit la timp, redresându-se și scăpând în învingătoare, pe fondul unui elan tineresc greu de controlat din partea oaspeților. A fost și un duel al anrenorilor în care profesorul Gavril a câștigat, în primul rând, datorită faptului că a gestionat eficient finalurile de set şi a canalizat energia tinerilor săi elevi către victorie. Altceva, nu a mai contat, însă returul se anunță a fi de foc. În prima fază a Cupei României nu au participat echipele care în campionatul precedent s-au calificat în cupele europene. Din cauză că Divizia A1 de volei masculin are doar 11 echipe, în prima fază se regăsesc doar trei meciuri. Dinamo Bucureşti nu a avut partener de întrecere şi s-a calificat deja în sfeturile de finală. Învingătoarele din aceste confruntări se califică în faza sferturilor de finală şi vor juca cu cele patru formaţii calificate în cupele europene. Pietrenii şi-au propus în noul sezon cristalizarea unei echipe tinere, care în decursul a 2-3 ani să devină o forţă în voleiul românesc. Returul de la Şimleul Silvaniei este programat pentru data de miercuri, 30 octombrie. Tot în prima fază din Cupa României, s-au înregistrat rezultatele: CS Galaţi – CSM Bucureşti 3 – 0 şi Universitatea Cluj – Unirea Dej 1 – 3. Sâmbătă, formaţia pietreană debutează în noul sezon competiţional, urmând a întâlni în deplasare Unirea Dej.