0:00

Volei feminin: Fetele s-au pripit în finalurile de set, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Fetele de la Unic-LPS Piatra Neamț au jucat în prima etapă din campionat în deplasare, cu CSM București, echipă întărită în această vară cu câteva jucătoare experimentate, în tentative lor de a ataca titlul. Unic a pierdut cu 0-3 (-23, -26, -18), dar istoria confruntării s-a decis în primele două seturi. Pietrencele au fost aproape de a da lovitura, însă, de fiecare dată, ghinionul, arbitrii, sau proasta inspirație, a făcut diferența în favoarea bucureștencelor. Mai mult, în setul doi, Unic a condus cu 24-21, dar gazdele au făcut patru puncte și apoi arbitrii au întors o minge în favoarea bucureștencelor, după ce, inițial, acordaseră punctul echipei pietrene. A fost semnul că în capitală, într-o sală ce seamănă cu una de liceu, în fieful lui Sorin Oprescu, nu se poate câștiga. Ridicătorul Ciocian a făcut un meci bun, având în vedere timpul scurt pe care l-a avut la dispoziție pentru acomodarea cu Chivorchian, Marin Iliescu și Curcă. Un cuvânt de încurajare și pentru Angelica Chivorchian, cea care a muncit mult la revenirea pe teren după o pauză destul de mare, a vrut mult, s-a văzut că este o perfecționistă, dar presiunea pusă de arbitrii și tracul revenirii în arenă au făcut ca în câteva momente să nu ia cele mai bune decizii în atac. ”Le simt pe fete foarte pregătite de noul sezon, iar dacă vom juca cum am făcut-o cu Rapid şi se concentrează la fel de bine, putem face o figură frumoasă în capitală. Este un început de campionat extrem de dificil. Primul meci, cu CSM, eu mi-am propus să câştigăm cel puţin două puncte, este un meci dificil, dar CSM are o echipă nouă şi cred că le mai trebuie timp să se omogenizeze”, a declarat antrenorul Ionuț Harbuz la plecarea spre capitală. Din păcate pentru el, la debutul în campionat, n-a fost să fie, iar meciul cu Dinamo, de duminică, practic, n-a contat decât în palmares. Oboseala din meciul cu CSM București, a făcut ca pietrencele să piardă clar, cu 0-3 (-19, -9, -19). Pietrencele au primul meci pe teren propriu din actualul campionat, sâmbătă, 19 octombrie, în Sala Polivalentă, cu Tomis Constanța. În celelalte jocuri din etapa I, s-au înregistrat următoarele rezultate: Rapid – Dinamo 0-3, CSM Târgoviște – Știința Bacău 1-3, Alba Blaj – Penicilina Iași 3-0, CSM Lugoj – U Craiova 1-3, Medicina Târgu Mureș – Tomis Constanța 3-0.