Vernisaj inedit la Roman

Pe simezele Romart Galery din Roman expune zilele acestea artistul plastic Iosif Haidu. De loc din Făgăraș, unde s-a născut în urmă cu 65 de ani, Iosif Haidu, după absolvirea Facultății de Artă din Iași, a ajuns la Roman. A fost, timp de aproape 40 de ani, profesor la Școala de Arte din Roman, unde a purtat penelul și cărbunele în sute de mâini de copil. Este membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România din anul 1982 și a avut 15 expoziții personale și a expus în peste 30 de expoziții de grup. A primit Premiul pentru pictură la Bienala Națională de Artă ”Lascăr Vorel” din anul 2001. Multe din lucrările sale se găsesc în muzee și colecții particulare din Olanda, Franța, Germania, Cipru, Portugalia, Turcia, Israel, Italia și SUA.

Expoziția de la Romart Galery a avut un vernisaj inedit, atipic. Prezentarea artistului și a operei sale nu a fost făcută de un critic de artă, ci de câțiva prieteni (de asemenea artiști plastici) și de… artistul însuși.

Intenția acestei expoziții este un soi de discurs în timp. Este un fel de rememorare, dacă vreți, a unui drum pe care l-am parcurs începând din secolul trecut. Asta înseamnă anii ’65-’66, când am fost descoperit de profesorul Iliescu. Iar destinul a făcut să fiu mai întâi elevul Școlii de Arte, iar apoi profesor al școlii”, a spus pictorul Haidu  în debutul prezentării sale.

Despre artist au mai vorbit profesorul Constantin Adamovici, pictorul Cristinel Prisăcaru și artistul plastic Florin Zaharescu. Primarul Lucian Micu, un ”obișnuit” al evenimentelor culturale, a spus în prezentare, și el, cuvinte frumoase despre Iosif Haidu.

Iosif Haidu despre care Liviu Dănceanu spunea: ”Dacă cineva s-ar încumeta să elaboreze un Tratat de instrumentație a culorilor, atunci cu siguranță că multe din pânzele lui Iosif Haidu ar deveni obiecte ale unei spectaculoase și ingenioase table de materii”. (D.A.)

GALERIE FOTO:

 

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Certificatul de integritate comportamentală poate fi obținut și online

Începând cu 1 iulie românii pot solicita certificatul de...

Bacău. Suspect de furt, prins de un polițist aflat în timpul liber

Un tânăr de 29 de ani, din Bacău, care...

Botoșani. Un autoturism a luat foc în trafic – șoferul s-a salvat

Un vehicul a luat foc în trafic și a...

Rezultate finale la BAC 2026. 12 medii de 10.00 în regiunea de Nord Est

Rezultatele finale pentru sesiunea iunie-iulie a examenului de Bacalaureat...

Festivalului Internațional Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț – final de poveste

Festivalul Internațional Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț s-a încheiat pe...