0:00

VCM Piatra Neamț a reușit să țină din nou audiența conectată la tensiune maximă, în confruntarea ce a deschis cuplajul voleibalistic de sâmbătă după-amiaza, în fața echipei Unirea Dej. Municipalul pietrean s-a impus cu scorul de 3-2 (14, -23, -15, 25, 9). După un început care a aparținut gazdelor, puțină lume credea că elevii lui Dan Gavril și Nicu Buruș vor avea un meci lung, de 5 seturi. Setul doi, însă, câștigat la mustață, 25-23, a reaprins speranțele celor din Dej, că se pot impune la Piatra Neamț. A urmat un nou set cucerit de oaspeți, la 15, ce ducea Unirea la conducere, după ce a fost condusă cu 0-1 la seturi. Dar, tocmai de aceea e frumos voleiul, pentru că atunci când te crezi învingător, sportul te pedepsește. Dacă-ți permiți un dram de relaxare, trebuie să te gândești că asta te poate costa munca unei echipe. Când toată lumea crede că Dejul va trece în clasament de municipalul pietrean, tinerii lui Dan Gavril au întins nervii asistenței la mixim, pentru a duce meciul în prelungiri. A fost un 27-25, în actul al patrulea, de povestit nepoților, după care a urmat un tie-break încins, terminat 15-9 pentru gazde, care obțin astfel, cu scorul general, de 3-2, două puncte strălucitoare precum broboanele de sudoare ce curgeau pe tâmplele sportivilor și antrenorilor. După recitalul băieților, fetele Unicului, au încercat să producă surpriza campionatului în meciul cu Dinamo București. Din păcate pentru temperamentalul Marian Constatin, singurul care mai crede în reușita proiectului de reconstrucție a echipei, pietrencele nu au existat pe teren decât în primul set, care s- a terminat în prelungiri, cu 30-32 în favoarea dinamovistelor. Au urmat două seturi formale, ce au consimțit victoria lui Dinamo, cu un sec 3-0 (30, 10, 13). (M. STOIAN)

Articolul precedentRechizite pentru 21.200 de elevi nemțeni, de la o firmă din Vâlcea