0:00

VCM-LPS Piatra Neamţ a scăpat de povara Cupei României!, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiCum era de aşteptat, voleibaliştii de la VCM-LPS Piatra Neamţ au pierdut şi manşa retur cu Ştiinţa Explorări Baia Mare din sferturile de finală ale Cupei României. După ce luni, 21 noiembrie, au cedat cu 0-3 în partida tur, marţi, 22 noiembrie, ei au pierdut cu acelaşi scor şi returul cu maramureşenii, pe seturi la 19, la 16 şi la 19, ambele jocuri având loc în sala „Lascăr Pană”. Ştiinţa Explorări Baia Mare este prima semifinalistă a ediţiei 2016-2017 a Cupei României, fază în care va evolua în compania deţinătoarei trofeului CSVM Zalău. Evoluția scorului: setul I: 4-1, 8-3, 10-4, 16-9, 20-12, 22-18, 25-19; setul II: 4-3, 8-6, 9-9, 16-15, 20-16, 25-16; setul III: 4-3, 8-4, 12-7, 16-8, 20-14, 25-19. VCM-LPS: Florea, Veber 8, Shimansky 4, Borcoș 3, Stoenete 4, Iosif 8, Ursache (libero). Au mai jucat: Dragomir 5 și Răileanu 1. Pentru jucătorii antrenorului Nicolae Buruş urmează un nou meci în campionat, sâmbătă, 26 noiembrie, acasă, cu nou-promovata Ştiinţa Bacău. Partida începe la ora 16:00 şi contează pentru etapa a IX-a a turului Diviziei A1. În clasament, pietrenii sunt ultimii cu două puncte, iar jucătorii din oraşul vecin ocupă penultima poziţie cu 7 puncte. (A. MOISE; FOTO: G. CRĂCANĂ)