Vacă scoasă dintr-un canal cu apă după o intervenție de o oră

Astăzi, 1 octombrie, un bărbat a cerut ajutor la 112 după ce o vacă i-a căzut într-un cămin cu apă, la marginea satului Ionășeni, comuna Trusești, judeţul Botoşani. Câțiva localnici au încercat să scoată vaca, dar n-au reușit.

Pompierii trimiși să intervină s-au chinuit o oră ca să scoată vaca și până la urmă s-au folosit de buldoexcavatorul primăriei. În imagini se vede nivelul ridicat al apei din canalul unde a căzut vaca.

Vacă scoasă dintr-un canal cu apă după o intervenție de o oră

“Animalul a căzut în groapa adâncă de doi metri după ce capacul care o acoperea a cedat. Localnicii au încercat să îl ajute pe proprietar să o scoată din captivitate, dar eforturile lor au fost zadarnice. Chemați în ajutor, pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Trușești au ajuns, în cel mai scurt timp, la fața locului. Au legat bovina cu mai multe furtunuri şi cu ajutorul unui buldoexcavator, pus la dispoziție de Primăria Trușești, au reuşit să o aducă la suprafaţă“, a precizat lt. Dorina Lupu, purtătorul de cuvânt al ISU Botoşani.

Vacă scoasă dintr-un canal cu apă după o intervenție de o oră

În final, proprietarul și-a recuperat vaca.

Vacă scoasă dintr-un canal cu apă după o intervenție de o oră

Angela Croitoru

Autor:

Ultima ora

Guvernele minoritare nu sunt o noutate în România postdecembristă. Care au fost și cine le-a condus

Pe scena politică românească a momentului, subiectul cel mai...

Tribunalul Neamț a prelungit privarea de libertate pentru ucigașul polițistului Verdeș

Anchetatorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Neamț...

Neamț. Postură deloc plăcută pentru o femeie care nu a păstrat distanța față de vecina sa

Polițiștii de la Secția de Rurală Săbăoani s-au confruntat...

Care sunt cele mai întâlnite obiceiuri ale suporterilor în era digitală?

Modul în care suporterii trăiesc meciurile acum s-a schimbat....