0:00

Unic Piatra Neamț a produs surpriza etapei a 4-a în Campionatul Diviziei Feminine A1 de volei, după ce a reușit să învingă în deplasare, cu 3-2 (17-25, 25-23, 20-25, 25-22, 21-19) pe CSU Medicina Târgu Mureș. Elevele antrenorului Marian Constantin s-au mobilizat exemplar, după un start de campionat mai puțin reușit. După un prim set pierdut la 17, pietrencele au revenit și au dat o replică dârză, egalând situația, după un act câștigat la 23. A urmat din nou un set care a adus echipa gazdă în avantaj, dar Unic a împins partida într-un tie-break nerecomandat cardiacilor, după un set smuls Medicinei, la 22. În setul 5, Unic a câștigat după prelungiri, cu 21-19, după ce balanța victoriei a înclinat, în dese rânduri, când de o parte, când de cealaltă.

În competiția similară masculină, VCM Piatra Neamț a pierdut partida susținută pe teren propriu cu CSM București, cu scorul de 2-3, după ce a condus cu 2-0 la seturi: 25-21, 25-19, 23-25, 22-25, 13-15.