0:00

U Cluj – Ceahlăul: 1-1 (1-1). Egal muncit în 10 oameni, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Ceahlăul nu a reușit decât un egal la Cluj, împotriva Universității lui Ionel Ganea, după ce a condus cu 1-0 prin golul lui Golubovic, dar a jucat, din minutul 39, în 10 oameni. Târnăcop, cu un vole din întoarcere, de la marginea careului, a salvat Clujul de la înfrângere. Arbitrul Alexandru Tudor a ieșit din nou în evidență, acordând un număr exagerat de mare de cartonașe galbene, unul dintre ele fiind arătat nejustificat lui Gheorghiu (primul, din minutul 34), fapt care a condus la eliminarea acestuia în minutul 39. În minutul următor, gazdele au egalat! Clujenii au mai pretins un penalty la un presupus henț în careu al lui Andrei Marc, dar era prea mult pentru o echipă care și-a creat doar o ocazie clară, în superioritate numerică.

Repriză cu două goluri

Clujul a început în forță meciul cu Ceahlăul, în foame de puncte, cu un presing avansat, aproape de careul advers, care a incomodat apărarea excelent coordonată de Gabriel Cânu. Pietrenii n-au putut ieși din apărare cu pase, așa cum și-ar fi dorit mijlocașii, servanți pentru Jula și Golubovic, iar Ceahlăul n-a găsit ”antidotul” în primele 30 de minute. Lopez Garcia a prins o zi slabă, lăsând construcția pe umerii lui Stana și Gheorghiu. Ultimul a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Jula, în minutul 16, dar mingea a ocolit poarta. A fost primul semn că Ceahlăul poate să înscrie pe Cluj Arena. În minutul 31, același Gheorghiu a așezat mingea pe fruntea lui Golubovic, iar căpitanul Ceahlăului și-a făcut datoria, deschizând scorul. A intervenit, însă, arbitrul Alexandru Tudor care, în minutul 34 i-a arătat un cartonaș galben lui Gheorghiu, cel mai periculos mijlocaș al Ceahlăului, pe care nici comentatorii TV nu l-au văzut, iar la numai 5 minute, i-a mai arătat unul, pentru un atac din spate, care a dus la eliminarea acestuia. În minutul următor, Târnăcop, liber la marginea careului, a egalat cu un gol de senzație: voleu din întoarcere la colțul lung. A fost momentul de forcing al gazdelor, care au mai irosit o ocazie după o centrare a lui Cristocea, dar pauza a fost un sfetnic bun pentru elevii lui Vasile Miriuță.

Miriuță a mutat inspirat

La reluare Clujul s-a aruncat cu toate liniile în atac, dar Gabriel Cânu s-a așezat ”muncitorește” în defensivă, coordonându-și colegii de așa manieră, încât să închidă spațiile de pătrundere către poarta apărată de Jovic. Singura ocazie clară s-a consumat în minutul 61, când Szilagyi a șutat din careu, Jovic a alunecat în momentul plonjonului, dar mingea a trecut de puțin pe lângă poartă. Miriuță a mutat inspirat, trimițându-l pe Chitoșcă pe flancul stâng, pe Constantinescu pe cel drept și pe Ichim în locul lui Jula. Marc a trecut închizător la mijlocul terenului, iar Ichim a jucat perfect lângă Cânu dând siguranță apărării. Pe recuperările apărării și viteza lui Constantinescu și Chitoșcă au ieșit câteva situații favorabile Ceahlăului, din care putea da lovitura în 10 oameni. Mai întâi a fost șutul-centrare al lui Chitoșcă, apoi lovitura înșelătoare a lui Stana, pe care Dolha a scos-o cu un reflex miraculos în corner. Cu un sfert de oră înainte de fluierul de final, Chitoșcă și Constantinescu au fost din nou aproape de gol, apoi, Ceahlăul a ales să joace la rezultat, așteptând fluierul de final. După un travaliu impresionant în 10 oameni, în repriza secundă, ”muncitorii” lui Vasile Miriuță meritau egalul, în ciuda protestelor clujenilor, la ultima fază, când au cerut penalty, la o minge aruncată la marginea careului, care l-a lovit în mână pe Andrei Marc. Nu s-a văzut, însă, intenția acestuia de a juca mingea cu mâna, așa că scorul a rămas 1-1, iar Ganea a anunțat transferul lui Marius Niculae, la finalul partidei de pe Cluj Arena. Palidă consolare după zbaterile unei formații care face spectacol doar în tribune.

Etapa se încheie astăzi

Ceahlăul a urcat pe locul IV în clasament, având 4 puncte acumulate în 3 etape, dar, din etapa a III-a, după meciul Ceahlăului, la închiderea ediției, se mai disputase o singură partidă: FC Botoșani – Săgeata Năvodari: 1-1. Partida dintre Steaua și Concordia Chiajna (admisă în Liga I, conform deciziei TAS, în locul Rapidului, care nu primise inițial licența pentru a evolua în Liga I) a fost amânată, echipa din Chiajna urmând să recupereze și jocurile din celălalte două etape. Ieri urmau să se joace: Corona – Astra, Petrolul – FC Brașov și Pandurii – Oțelul, iar astăzi ACS Poli Timișoara – Gaz Metan Mediaș, Viitorul Constanța – Dinamo și FC Vaslui – CFR Cluj încheie etapa a treia din Liga I. Vom reveni cu clasamentul complet în edițiile viitoare ale cotidianului nostru. În etapa a IV-a, Ceahlăul urmează să joace pe teren propriu, cu Pandurii Târgu Jiu, în primul mare derby al echipelor din provincie, din acest sezon.

U CLUJ: Dolha – Van Doten, Ninu, Szilagyi, Ciupe – Popa (min. 78 – Kovacs), Bucșă – Târnăcop, Cristocea, Takacs (min. 80 – Turcu) – Dedu (min. 62 – Odiaka)

Antrenor: Ionel Ganea

CEAHLĂUL: Jovic – Dumitraș, Marc, Cânu, Cazan – Stana, Achim (min. 58 – Chitoșcă) – Garcia (min. 45 + 2 – Constantinescu), Golubovic, Gheorghiu – Jula (min. 69 – Ichim)

Antrenor: Vasile Miriuță