Turistă din Constanța, coborâtă cu targa din Masivul Ceahlău

În această seară, 20 octombrie, o femeie, în vârstă de 53 de ani, din județul Constanța, a avut nevoie de ajutorul salvamontiștilor nemțeni. Turista era epuizată și nu mai putea merge din cauza unui blocaj la articulația piciorului drept, atunci când a sunat la 112 și la Dispeceratul Național Salvamont. Din datele furnizate, ea se afla pe versantul vestic al Masivului Ceahlău. Echipa din Baza de intervenție Durău a preluat misiunea de recuperare a femeii. Când au ajuns la locul unde se afla, salvamontiștii nemțeni i-au acordat primul ajutor și apoi au coborât-o cu targa până la baza din Durău. Misiunea s-a încheiat în jurul orei 21.30, potrivit lui Raul Papalicef, șeful Salvamont Neamț. De la Durău, turista a fost preluată și transportată la spital de ambulanță. (C.I.)

Turistă din Constanța, coborâtă cu targa din Masivul Ceahlău
foto Salvamont Neamț
Turistă din Constanța, coborâtă cu targa din Masivul Ceahlău
foto Salvamont Neamț

 

Autor:

Ultima ora

Compania proprietarilor Dedeman a primit avizul pentru preluarea Carrefour România

Pavăl Holding, compania de investiții a fraților Dragoș și...

Uniformele ar putea deveni obligatorii în școli

Un proiect legislativ inițiat de parlamentari PSD propune ca...