În perioada 1- 4 mai, polițiștii din județul Neamț desfășoară acțiuni pentru depistarea conducătorilor auto care se află sub influența alcoolului sau a substanțelor psiho-active. Scopul acestor activități este de a preveni producerea accidentelor grave și de a menține un climat de siguranță rutieră, în contextul intensificării traficului cu prilejul mini-vacanței.
Din păcate, încă din prima zi a acțiunilor au fost depistate mai multe abateri grave. Pe 1 mai, în jurul orei 12:20, un bărbat de 44 de ani din Târgu Neamț a fost oprit de polițiști pe strada Ștefan cel Mare. Acesta avea dreptul de a conduce suspendat și consumase alcool, etilo-testul indicând 0,22 mg/l.
Seara, la ora 20:30, în Girov, un șofer de 67 de ani a fost surprins la volan cu o alcoolemie de 0,98 mg/l, iar la ora 22:30, o femeie de 56 de ani a fost testată, rezultatul fiind pozitiv cu 0,52 mg/l în Roman.
Pe 2 mai, la ora 01:00, un tânăr de 25 de ani din Bâra a fost oprit de polițiștii Secției Rurale Sagna și testat cu alcool-testul, rezultatul indicând 0,64 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Toți șoferii au fost sancționați conform legii, iar cercetările continuă pentru clarificarea fiecărui caz. Polițiștii recomandă tuturor participanților la trafic să adopte un comportament preventiv și responsabil și să nu se urce la volan după consumul de alcool sau alte substanțe care pot afecta capacitatea de conducere.
Z.C.
Foto: IPJ Neamț