Topul comunelor din regiunea Nord-Est după veniturile totale. O comună din Suceava și două din Iași pe primele locuri

Ministerul Dezvoltării a publicat datele financiare pentru anul 2024, oferind o imagine asupra situației veniturilor comunelor din Regiunea de Dezvoltare Nord-Est. Comuna Miroslava din județul Iași conduce clasamentul, cu venituri totale de peste 109 milioane de lei, dintre care aproximativ 67,5 milioane reprezintă venituri proprii.Topul comunelor din regiunea Nord-Est după veniturile totale. O comună din Suceava și două din Iași pe primele locuri

Top 10 comune după veniturile totale:

Comuna (Județ)Venituri totale (lei)Venituri proprii (lei)
Miroslava (Iași)109.320.95167.479.295
Dumbrăveni (Suceava)91.851.60311.249.282
Ciurea (Iași)72.310.80021.129.026
Holboca (Iași)70.787.40615.894.705
Tomești (Iași)65.400.91123.197.243
Zorleni (Vaslui)62.635.2277.049.425
Deleni (Iași)54.759.3838.521.085
Dofteana (Bacău)45.132.12510.080.090
Cordun (Neamț)44.846.33318.522.996
Horodnic de Sus (Suceava)44.373.3067.053.340

Comunele din județul Iași domină clasamentul, ocupând 5 din primele 10 poziții. Cordun este cea mai bine plasată comună din județul Neamț, iar Dumbrăveni și Horodnic de Sus sunt cele mai reprezentative pentru Suceava.Topul comunelor din regiunea Nord-Est după veniturile totale.

La polul opus, cele mai mici venituri totale au fost înregistrate în comuna Stănița din județul Neamț, sub 5 milioane de lei.

Ultimele 10 comune după veniturile totale:

Comuna (Județ)Venituri totale (lei)Venituri proprii (lei)
Vultureni (Bacău)5.708.8081.500.276
Blândești (Botoșani)5.632.3411.252.933
Concești (Botoșani)5.626.2941.406.962
Mălușteni (Vaslui)5.586.4651.267.250
Izvorul Berheciului (Bacău)5.556.4451.548.153
Dragomirești (Neamț)5.486.4571.909.036
Moldoveni (Neamț)5.460.6151.921.989
Românești (Botoșani)5.300.2182.056.262
Heleșteni (Iași)5.274.0561.998.291
Stănița (Neamț)4.883.8411.761.052

Analizând datele generale, cele 506 comune din regiunea Nord-Est au înregistrat venituri totale de aproximativ 8,62 miliarde de lei, cu o medie per comună de circa 17 milioane de lei. În privința veniturilor proprii, suma totală depășește 2 miliarde de lei, media fiind de aproape 4 milioane de lei per comună.

Unele comune, precum Miroslava sau Cordun, demonstrează o bună capacitate de a-și crește bugetul prin venituri proprii. Altele, în schimb, cu venituri proprii reduse, au o capacitate mare de a accesa fonduri externe, provenite din programe naționale sau europene.

Sandu Munteanu

Autor:

Ultima ora

Poate te interesează...

Mai mult

    URBAN GRUP ENVIRONMENT începe colectarea deșeurilor în Zona 1 Neamț , începând cu 15 octombrie 2026

    URBAN GRUP ENVIRONMENT anunță începerea activității de colectare și transport al deșeurilor municipale...

    Minoră lovită de o mașină pe trecerea pentru pietoni

    O adolescentă în vârstă de 15 ani a fost accidentată de un autoturism,...

    Suceava. Accident cu un autotren și două autoturisme. O persoană a ajuns la spital

    Un accident în care au fost implicate un autotren și două autoturisme s-a...

    Iași. Accident grav între un TIR și un autoturism. O persoană a rămas încarcerată

    Un accident grav s-a produs în urmă cu puțin timp, în localitatea Miclăușeni,...

    Debutul sezonului rece – care este perioada de administrare a vaccinului antigripal

    Toamna deosebit de caldă a luat sfârșit și din a doua decadă a...

    Peste 30.000 de pelerini s-au rugat pe Calea Sfinților la Iași

    Procesiunea „Calea Sfinților” a adunat în acest an, duminică, 11 octombrie 2026, de...

    „Cetățeni români” cu acte false: 16 ruși ar fi obținut buletine la Câmpulung Moldovenesc

    Certificate de cetățenie pretins emise de consulate și ambasade, acte de naștere românești,...

    Tânăr reținut după ce ar fi lovit un bărbat într-o stație de autobuz din Bicaz

    Un tânăr în vârstă de 27 de ani, din Bicaz, a fost reținut...

    Anchetă după moartea unui îngrijitor de animale la Bicaz-Chei

    Un bărbat de 49 de ani, care lucra la o stână din satul...