Suspiciuni în cazul copilului căzut de la etajul șase

reconstituire 1

* polițiștii au aruncat, de mai multe ori, o păpușă de la etaj, pentru a încerca să înțeleagă ce s-a întâmplat în seara incidentului

* “Nu putem spune că este vorba de un act intenționat, dar o culpă poate exista și atunci trebuie să știm exact despre ce răspundere este vorba”, afirmă oamenii legii

Vineri, timp de mai multe ori, lucrătorii Poliției Roman, sub atenta supravghere a procurorului de caz, au încercat să facă lumină în cazul copilului de doar doi ani ce a murit după ce a căzut de la etajul șase al Blocului Albastru. Incidentul a avut loc în urmă cu mai bine de două săptămâni, într-o sâmbătă, în timp ce băiețelul a fost lăsat în grija bunicului, deoarece părinții erau plecați din localitate. Încă de la acel moment, martorii au povestit că bunicul era băut și mulți au ridicat semne de întrebare cu privire la locul unde a fost găsit copilul. Polițiștii au aruncat, de mai multe ori, o păpușă de la etaj, pentru a încerca să înțeleagă ce s-a întâmplat în acea seară. Nu este vorba de o reconstituire, ci de un experiment juridic menit să stabilească în ce condiții s-a întâmplat tragedia. În acest caz vorbim de o moarte suspectă. Este important să stabilim încadrarea faptei, iar asta o putem face doar după ce înțelegem și dovedim ce s-a întâmplat. Distanța este relativ mare între peretele blocului și locul unde a fost găsit copilul, adică de aproape șase metri. Nu putem spune că este vorba de un act intenționat, dar o culpă poate exista și atunci trebuie să știm exact despre ce răspundere este vorba, au declarat polițiștii romașcani.

Cazul poate fi catalogat drept un accident, dar se poate ajunge și până la crimă, dacă dovezile vor arăta acest lucru. Dosarul se află în atenția Parchetului Roman și se va stabili ulterior ce s-a înâmplat de fapt în acest caz. Variantele pot fi ca băiatul să se fi cățărat singur pe pervaz în timp ce bunicul nu era atent, dar la fel de bine se putea să fi fost așezat pe marginea pervazului și scăpat. Dar acestea sunt doar două variante ce pot fi luate în calcul, spun oamenii legii.

Claudia MATEI

Autor:

Ultima ora

FOTO. Proiectile din al doilea război mondial descoperite la Lețcani

Echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihail...

Video. Botoșani. Simona Țurcanu, polițist la Rutieră, pleacă în cea de-a treia misiune în Franța!

Simona Țurcanu, polițistă din cadrul Biroului Rutier Botoșani, "confirmă,...

Operațiune RELEU a Poliției în Neamț, Bacău și alte 3 județe – radare în cascadă pe DN15

Continuă acțiunile întreprinse de forțele de ordine în week-end,...

Neamț. Accident pe DN15D. Un autoturism a ieșit de pe șosea, șoferul se află în spital!

Duminică, 19 aprilie 2026, în jurul orei 10:00, prin...

FOTO&VIDEO Pompierii militari ieșeni, alături de comunitate, la „Wheels of Hope 2026”

Pompierii militari din ISU Iași participă, sâmbătă, 18 aprilie...

FOTO. Proiectile din al doilea război mondial descoperite la Lețcani

Echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihail...

Video. Botoșani. Simona Țurcanu, polițist la Rutieră, pleacă în cea de-a treia misiune în Franța!

Simona Țurcanu, polițistă din cadrul Biroului Rutier Botoșani, "confirmă,...

FOTO&VIDEO Pompierii militari ieșeni, alături de comunitate, la „Wheels of Hope 2026”

Pompierii militari din ISU Iași participă, sâmbătă, 18 aprilie...

Suceava. Acțiune BLOCADA la Vama: 16 polițiști -109 legitimați, 36 de amenzi în sumă de 14.000 de lei

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpulung Moldovenesc au organizat...