Statistici 2014 Producţia industrială, în scădere cu peste 20%

savinesti industrie

* cu toate acestea, cifra de afaceri realizată de întreprinderile cu activitate principală de industrie, în iunie 2014, a fost cu 5,3% mai mare faţă de mai 2014
* exporturile au fost mai mici cu 4,8%, iar importurile cu 9,1% faţă de aceeaşi perioadă din anul precedent

Producţia industrială (serie brută) realizată în luna iunie 2014, comparativ cu luna mai 2014, a înregistrat o scădere cu 20,6%, determinată de realizarea unor producţii mai mici în toate sectoarele cu activitate principală de industrie. Majoritatea marilor grupe industriale a înregistrat scăderi ale producţiei faţă de luna mai 2014, doar producţia realizată de industria bunurilor de folosinţă îndelungată a fost mai mare faţă de producţia realizată în luna precedentă. Comparativ cu luna iunie 2013, producţia industrială (serie brută) realizată în luna iunie 2014 a fost cu 5,8% mai mare, creştere determinată de realizarea unor producţii mai mari în industria extractivă şi în industria prelucrătoare. Majoritatea marilor grupe industriale a înregistrat scăderi ale producţiei realizate în luna iunie 2014, comparativ cu aceeaşi lună a anului precedent, doar producţia realizată de industria bunurilor de folosinţă îndelungată şi de industria bunurilor intermediare a fost peste nivelul producţiei realizate în luna iunie 2013. Producţia industrială (serie brută) realizată în primele 6 luni din anul 2014 s-a situat peste nivelul celei realizate în aceeaşi perioadă din anul 2013 cu 8,9%, datorită creşterilor înregistrate de toate sectoarele cu activitate principală de industrie. Cu excepţia industriei bunurilor de capital şi a industriei bunurilor de folosinţă îndelungată care au înregistrat scăderi cu 3,2%, respectiv cu 0,1% sub nivelul producţiei realizate în primele 6 luni din anul 2013, restul marilor grupe industriale a realizat producţii mai mari, semnificativă fiind creşterea din cadrul industriei bunurilor intermediare (+10,9%).

poluare industrie

Cifra de afaceri

Cifra de afaceri realizată de întreprinderile cu activitate principală de industrie, în luna iunie 2014, a fost cu 5,3% mai mare faţă de luna mai 2014, creştere înregistrată atât de industria prelucrătoare, cât şi de industria extractivă. Cifra de afaceri a întreprinderilor cu activitate principală de industrie, realizată în luna iunie 2014, a fost cu 4,6% mai mare faţă de cifra de afaceri înregistrată în luna corespunzătoare din anul precedent, datorită creşterii producţiei realizate în industria prelucrătoare şi în industria extractivă. În primele 6 luni din anul 2014, cifra de afaceri a unităţilor cu activitate principală de industrie a fost cu 0,3% mai mare faţă de aceeaşi perioadă din anul precedent.

Cifra de afaceri totală înregistrată pe primele 6 luni din anul 2014 a fost realizată în proporţie de 51,0% pe piaţa internă şi 49,0% pe piaţa externă. După structura pe clase de mărime a unităţilor care au participat la realizarea cifrei de afaceri, aceasta a fost realizată în proporţie de 18,0% de microîntreprinderi (0-9 salariaţi), 3,3% de întreprinderile mici (10-49 salariaţi), 26,2% de întreprinderile mijlocii (50–249 salariaţi) şi 52,5% de întreprinderile mari (peste 250 salariaţi).

Comerț internațional

În perioada 1.I.-30.IV.2014, exporturile FOB au însumat 122.742 mii euro, mai mici cu 4,8% faţă de aceeaşi perioadă din anul precedent, iar importurile CIF au fost de 92.554 mii euro, mai mici cu 9,1% faţă de perioada 1.I.-30.IV.2013. Excedentul comercial FOB/CIF pe perioada 1.I.-30.IV.2014 se cifrează la 30.188 mii euro. Cele mai mari ponderi în cadrul exporturilor realizate în perioada 1.I.-30.IV.2014 s-au înregistrat la: articole din fontă, din fier sau din oţel (33,7%), lemn, cărbune de lemn şi articole din lemn (13,2%), fibre sintetice sau artificiale discontinue (10,1%), filamente sintetice sau artificiale (9,6%), îmbrăcăminte şi accesorii de îmbrăcăminte, altele decât tricotate (6,7%), îmbrăcăminte şi accesorii de îmbrăcăminte tricotate sau croşetate (5,7%), mobilă (5,2%). În ceea ce priveşte importul, ponderi mai mari s-au înregistrat la: fibre sintetice sau artificiale discontinue (14,3%), reactoare nucleare, cazane, maşini, aparate şi  dispozitive mecanice; părţi ale acestora (10,2%), materiale plastice şi articole din material plastic (9,6%), filamente sintetice sau artificiale (9,5%), fontă, fier şi oţel (6,6%), materiale tricotate sau croşetate (5,3%). În luna aprilie 2014, exporturile FOB au fost mai mici faţă de luna martie 2014 cu 6.334 mii euro (-18,5%), iar importurile CIF au fost mai mici cu 3.713 mii euro (-13,5%) faţă de luna anterioară. În luna aprilie 2014, exporturile FOB au fost mai mici cu 6.800 mii euro (-19,6%) faţă de luna aprilie 2013, iar importurile CIF au fost mai mici cu 1.016 mii euro (-4,1%) faţă de aceeaşi lună din anul precedent. (Statistică Neamţ)

Autor:

Ultima ora

Foto-video. „Alege viața!” – Simularea unui accident cu victimă motociclist

În cadrul campaniei de conștientizare "Alege viața", desfășurat duminică, 14 iunie 2026, la Piatra-Neamț, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț împreună cu reprezentanți ai cluburilor moto din județul Neamț au prezentat, pe șoseaua de vizavi de parcul central, o simulare a unui accident de circulație cu o victimă motociclist.

Autostrada Moldovei A7. Lotul 2 Trifești – Gherăești a ajuns la jumătatea execuției

Vești bune pentru nemțeni de pe șantierul Autostrăzii Moldovei...

FOTO. Pregătiri pentru evenimentul Alege Viață la Piatra Neamț

Astăzi, 14 iunie, în centrul municipiului Piatra Neamț se...

Adrian Veștea, noul premier desemnat după retragerea lui Tomac

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Adrian Veștea ca...

Foto-video. „Alege viața!” – Simularea unui accident cu victimă motociclist

În cadrul campaniei de conștientizare "Alege viața", desfășurat duminică, 14 iunie 2026, la Piatra-Neamț, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț împreună cu reprezentanți ai cluburilor moto din județul Neamț au prezentat, pe șoseaua de vizavi de parcul central, o simulare a unui accident de circulație cu o victimă motociclist.

Autostrada Moldovei A7. Lotul 2 Trifești – Gherăești a ajuns la jumătatea execuției

Vești bune pentru nemțeni de pe șantierul Autostrăzii Moldovei...

FOTO. Pregătiri pentru evenimentul Alege Viață la Piatra Neamț

Astăzi, 14 iunie, în centrul municipiului Piatra Neamț se...

Adrian Veștea, noul premier desemnat după retragerea lui Tomac

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Adrian Veștea ca...

Atenție șoferi! Din nou verificări în trafic pe DN 15, în cinci județe, inclusiv în Neamț

Polițiștii continuă seria acțiunilor de control și prevenție, pe...